20 marca br. przy stacji Rzeszów Staroniwa nastąpiło uroczyste otwarcie, przekazanej do użytku już kilka tygodni wcześniej, hali serwisowej taboru PKA. Umowa na stworzenie projektu i wykonanie hali została podpisana wiosną 2021 r., krótko po uruchomieniu połączeń do Przeworska, Dębicy oraz Strzyżowa. Budowę, rozpoczętą jesienią 2022 r., ukończono zaś pod koniec 2023 r., koszt inwestycji wyniósł 167 mln złotych. Powstał jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów zlokalizowanych w południowej Polsce. Halę eksploatować będzie spółka Polregio, odpowiadająca za podkarpackie przewozy regionalne.
Cały projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, realizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, obejmował m.in. budowę nowych przystanków, parkingów przydworcowych, nowych połączeń, bocznicy kolejowej, kontenerowej stacji paliw, a także dróg dojazdowych oraz zakup nowych pociągów. Zaplecze Techniczne, którego częścią jest otwarta właśnie hala serwisowa, to także centrum szkoleniowe z symulatorem jazdy, pozwalającym na prowadzenie szkoleń dla przyszłych maszynistów.
W czasie uroczystości przemawiał m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który z dumą podkreślał rangę ukończonej inwestycji, jako części dużego projektu PKA. Zaznaczył również, że kolej to transport ekologiczny, który także przy wsparciu i poparciu finansowym UE będzie mógł dalej się rozwijać. Dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji, zwrócił pan marszałek również uwagę, na fakt, że mieszcząca się w granicach miasta hala nie naruszyła obowiązujących norm ochrony środowiska, potwierdzając tym samym zrównoważony pod tym względem charakter całego projektu.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul mówiła zaś o możliwościach rozwoju całego regionu, które daje Podkarpacka Kolei Aglomeracyjna. Zaznaczyła, że jednym z priorytetów województwa jest właśnie rozwój transportu publicznego. Realizacja całego przedsięwzięcia była możliwa tylko przy zaangażowaniu lokalnych samorządów.
Z kolei wiceprezes Polregio Marcel Klinowski, także biorący udział w otwarciu hali, akcentował inne korzyści, które niewątpliwie przyniesie nowo otwarta hala, mówił bowiem o podwyższeniu zarówno jakości obsługi pasażerów, jak i o lepszych warunkach pracy przy stacji Rzeszów Główny i stacji w Przeworsku.
Pociągi Polregio, mimo że są nowe lub prawie nowe, to zgodnie z wymogami bezpieczeństwa muszą być cyklicznie serwisowane, jak wszystkie inne pojazdy. Hala w Staroniwie, w pełni wyposażona w niezbędny sprzęt, jest doskonałym miejscem do przeglądów, konserwacji, czy naprawy taboru. Składa się z części serwisowej, z warsztatu, magazynu, myjni i pomieszczeń administracyjnych, może zatem kompleksowo obsługiwać pociągi.
Autor: Jan Bytnar
Fot. Krzysztof Witek