Sektorkolejowy » PKP oddały do użytku kolejny przebudowany dworzec – tym razem w Szymankowie

PKP oddały do użytku kolejny przebudowany dworzec – tym razem w Szymankowie

pzez Damian

Dworzec kolejowy w miejscowości Szymankowo (woj. pomorskie) przeszedł metamorfozę. Dzięki inwestycji Polskich Kolei Państwowych za 14,1 mln zł brutto obiekt zyskał zupełnie nowe oblicze, odzyskując historyczny charakter. W ramach przedsięwzięcia odtworzono m.in. ceglaną elewację budynku oraz zabytkowe wnętrza. W rezultacie obiekt został przystosowany do potrzeb współczesnych pasażerów, stając się wygodną przestrzenią obsługi podróżnych.

O dworcu w Szymankowie

Budynek dworca PKP w Szymankowie został wzniesiony w 1906 r. Jest umiejscowiony przy linii kolejowej nr 9 prowadzącej z Warszawy do Gdańska – pomiędzy Malborkiem a Tczewem. Został uwzględniony w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Warto przypomnieć, iż w 2012 r. Polskie Koleje Państwowe brały pod uwagę wydzierżawienie bądź sprzedaż obiektu. Ponadto rozważano usunięcie go z rejestru dworców. Na szczęście finalnie do tego nie doszło. Nieruchomość ujęto w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) obiekt udało się zmodernizować.

Jak wygląda dworzec kolejowy w Szymankowie?

Podczas przebudowy dworca w Szymankowie szczególną uwagę zwrócono na dostosowanie przestrzeni obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynek został pozbawiony barier architektonicznych, a przy schodach wewnętrznych zamontowano barierki. Zbudowano także specjalną pochylnię ułatwiającą przemieszczanie pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Z zewnątrz budynek prezentuje się okazale – firma 3JM Michał Bryłka z Kwidzyna odpowiedzialna za realizację inwestycji Polskich Kolei Państwowych odtworzyła elewację dworca w cegle na wzór historycznej. Wewnątrz – w części obsługi podróżnych wymieniono posadzki. Zgonie z programem prac konserwatorskich odnowione zostały boazerie i drewniane sufity w hali dworca. Z uwzględnieniem historycznego charakteru obiektu wykonano  nową, energooszczędną stolarkę okienną i drzwiową.

Aktualnie w środku znajdziemy poczekalnię z pomieszczeniami kas biletowych, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i kącik zabaw dla najmłodszych. Obiekt został wyposażony w proekologiczne rozwiązania m.in. BMS (Building Management System) – odpowiedzialny za sterowanie instalacjami i urządzeniami, a także optymalizacje zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

„Modernizacja obiektu w Szymankowie to kolejna inwestycja zrealizowana przez Polskie Koleje Państwowe w województwie pomorskim. W sumie w tym regionie, w ramach aktualnego Programu Inwestycji Dworcowych realizujemy aż 21 inwestycji. Część z nich została już zakończona, a nowoczesne i bezpieczne dworce zostały już udostępnione podróżnym. Warto tu przypomnieć o zakończonej latem ub.r. przebudowie dworca Gdańsk Główny, która była największą inwestycją realizowaną w ramach programu” – podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Nowe oblicze zyskało także najbliższe otoczenie dworca. Przed budynkiem powstały miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami i strefa kiss&ride. Rowerzyści docenią nową wiatę z miejscami na rowery. Na terenie placu dworcowego pojawiły się nowe chodniki oraz elementy małej architektury, takie jak kosze i ławki.

Dokumentację projektową dla inwestycji przygotowała pracownia projektowa An Archi Group sp. z o.o. z Gliwic.

Należy przypomnieć, że dworzec kolejowy w Szymankowie, był bardzo istotnym świadkiem działań realizowanych tuż po wybuchu II wojny światowej, a dokładniej bohaterskich czynów kolejarzy z Szymankowa. 1 września 1939 r. pełniący służbę pracownicy kolei skierowali na boczny tor pociąg, w którym znajdowali się niemieccy żołnierze. Ich zadaniem było przejęcie kontroli nad mostem w Tczewie. Pociąg uległ wykolejeniu, dzięki czemu polscy saperzy mieli wystarczająco czasu, by wysadzić obiekt. W odwecie za heroiczny czyn hitlerowcy wymordowali kolejarzy raz celników wraz z ich rodzinami. O tragicznych wydarzeniach przypomina tablica pamiątkowa znajdująca się na dworcu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

O inwestycjach realizowanych przez spółkę Polskie Koleje Państwowe pisaliśmy m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz