Przejazdy specjalne Nadwiślańską Koleją Wąskotorową
Po około dwóch latach przerwy Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa znów wyruszyła w trasę. W dniu 20 marca 2022 roku odbył się przejazd specjalny na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska, który obejmował ognisko zorganizowane w Polanówce.
„Było ponad sto osób, ośmiu pasażerów nie miało jeszcze czterech lat i podróżowało gratis. Głównie w specjalny niedzielny kurs wybrały się rodziny z dziećmi. Pogoda dopisała, chyba wszyscy byli zadowoleni”
– mówił Jarosław Kosik z Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.
Specjalne kursy wąskotorówką to atrakcyjna opcja spędzenia wolnego czasu.
Wielu chętnych na przejazdy wąskotorówką
Przejazd specjalny wąskotorówką cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w ciągu 4 godzin. Kolejny przejazd zaplanowano na 26 marca 2022 roku, jednakże wszystkie miejsca na ten termin zostały już zarezerwowane. W związku z zaskakującym zainteresowaniem przejazdami Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową przewidziano dodatkowy termin przejazdu specjalnego w dniu 27 marca 2022 roku (tj. niedziela) na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska o długości 30 kilometrów.
Przebieg przejazdu specjalnego
Przejazd specjalny Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową rozpocznie się o godzinie 1100 na stacji Karczmiska. W Polanówce przewidziano ognisko, które potrwa około 1,5 godziny. Zakończenie przejazdu ma nastąpić o godzinie 1500 na stacji Karczmiska.
Koszt biletu na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska o długości 30 kilometrów z przerwą na ognisko w Polanówce to 18 zł za osobę. Przejazdy wąskotorówką dla dzieci do lat 4 są bezpłatne.
Miejsca na przejazdy specjalne Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową można zarezerwować pod następującym numerem telefonu: 600 897 421. Liczba miejsc jest ograniczona. Czas trwania wycieczki wraz z ogniskiem to 4 godziny. Organizator przejazdów przypomina, że uczestnicy wydarzenia organizują prowiant na ognisko we własnym zakresie.
O Nadwiślańskiej Kolejce Wąskotorowej
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa została utworzona w 1892 r. w majątku rodziny Kleniewskich. Na początku składała się z drewnianych torów, po których kursowały konne zaprzęgi transportujące cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”.
Okres I oraz II Wojny Światowej nie był przychylny dla Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, gdyż w wyniku działań wojennych została ona zniszczona, co znacznie ograniczyło jej rozwój. W późniejszych latach Polskie Koleje Państwowe przejęły trasy z Nałęczowa do Opola i Poniatowej oraz z Karczmisk do Wilkowa. Uruchomiono również ruch osobowy.
W końcówce lat 60 XX wieku odnotowano wzrost przewozów kolejowych, głównie do Zakładów Elektromaszynowych „EDA” w Poniatowej i Cukrowni „Opole” w Opolu Lubelskim. Warto dodać, iż w tym okresie kolejka zatrudnia około 253 pracowników.
W latach 90 XX wieku nastąpił drastyczny spadek przewozów towarowych oraz pasażerskich. W 2002 roku prawo użytkowania majątku Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej nabył Powiat Opolski na mocy umowy z PKP. W tym samym roku na tę trasę wróciły pociągi turystyczne.
W późniejszych latach Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa była rozwijana jako interesująca atrakcja turystyczna i taką funkcję pełni obecnie.
Warto podkreślić, że w tym roku NKW obchodzi 130 urodziny, a uroczystości z tej okazji będą obchodzone w lipcu.
Więcej informacji o Nadwiślańskiej Kolejce Wąskotorowej można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ.
Autor: Damian Malesza
Fot. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa
