Sektorkolejowy » Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa wróciła na tory po dwóch latach przerwy

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa wróciła na tory po dwóch latach przerwy

pzez Adrian

Przejazdy specjalne Nadwiślańską Koleją Wąskotorową

Po około dwóch latach przerwy Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa znów wyruszyła w trasę. W dniu 20 marca 2022 roku odbył się przejazd specjalny na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska, który obejmował ognisko zorganizowane w Polanówce.

„Było ponad sto osób, ośmiu pasażerów nie miało jeszcze czterech lat i podróżowało gratis. Głównie w specjalny niedzielny kurs wybrały się rodziny z dziećmi. Pogoda dopisała, chyba wszyscy byli zadowoleni”

– mówił Jarosław Kosik z Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.

Specjalne kursy wąskotorówką to atrakcyjna opcja spędzenia wolnego czasu.

Wielu chętnych na przejazdy wąskotorówką

Przejazd specjalny wąskotorówką cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie miejsca zostały zarezerwowane w ciągu 4 godzin. Kolejny przejazd zaplanowano na 26 marca 2022 roku, jednakże wszystkie miejsca na ten termin zostały już zarezerwowane. W związku z zaskakującym zainteresowaniem przejazdami Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową przewidziano dodatkowy termin przejazdu specjalnego w dniu 27 marca 2022 roku (tj. niedziela) na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska o długości 30 kilometrów.

Przebieg przejazdu specjalnego

Przejazd specjalny Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową rozpocznie się o godzinie 1100 na stacji Karczmiska. W Polanówce przewidziano ognisko, które potrwa około 1,5 godziny. Zakończenie przejazdu ma nastąpić o godzinie 1500 na stacji Karczmiska.

Koszt biletu na trasie Karczmiska – Poniatowa – Karczmiska – Polanówka – Karczmiska o długości 30 kilometrów z przerwą na ognisko w Polanówce to 18 zł za osobę. Przejazdy wąskotorówką dla dzieci do lat 4 są bezpłatne.

Miejsca na przejazdy specjalne Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową można zarezerwować pod następującym numerem telefonu: 600 897 421. Liczba miejsc jest ograniczona. Czas trwania wycieczki wraz z ogniskiem to 4 godziny. Organizator przejazdów przypomina, że uczestnicy wydarzenia organizują prowiant na ognisko we własnym zakresie.

O Nadwiślańskiej Kolejce Wąskotorowej

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa została utworzona w 1892 r. w majątku rodziny Kleniewskich. Na początku składała się z drewnianych torów, po których kursowały konne zaprzęgi transportujące cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”.

Okres I oraz II Wojny Światowej nie był przychylny dla Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, gdyż w wyniku działań wojennych została ona zniszczona, co znacznie ograniczyło jej rozwój. W późniejszych latach Polskie Koleje Państwowe przejęły trasy z Nałęczowa do Opola i Poniatowej oraz z Karczmisk do Wilkowa. Uruchomiono również ruch osobowy.

W końcówce lat 60 XX wieku odnotowano wzrost przewozów kolejowych, głównie do Zakładów Elektromaszynowych „EDA” w Poniatowej i Cukrowni „Opole” w Opolu Lubelskim. Warto dodać, iż w tym okresie kolejka zatrudnia około 253 pracowników.

W latach 90 XX wieku nastąpił drastyczny spadek przewozów towarowych oraz pasażerskich. W 2002 roku prawo użytkowania majątku Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej nabył Powiat Opolski na mocy umowy z PKP. W tym samym roku na tę trasę wróciły pociągi turystyczne.

W późniejszych latach Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa była rozwijana jako interesująca atrakcja turystyczna i taką funkcję pełni obecnie.

Warto podkreślić, że w tym roku NKW obchodzi 130 urodziny, a uroczystości z tej okazji będą obchodzone w lipcu.

Więcej informacji o Nadwiślańskiej Kolejce Wąskotorowej można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz