Sektorkolejowy » Minister infrastruktury na Krynica Forum 2023

Minister infrastruktury na Krynica Forum 2023

pzez Damian

14.09.2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w Krynica Forum 2023. To międzynarodowe wydarzenie, gdzie spotykają się przedstawiciele biznesu, polityki i środowiska akademickiego, by dyskutować na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze Polski i krajów regionu Europy Środkowej.

Centralnym punktem wydarzenia było Forum Polsko-Koreańskie, dla podkreślenia znaczenia wzajemnych relacji dwustronnych pomiędzy oboma państwami oraz prezentacja ich złożoności, dynamiki i strategicznego wymiaru. Obrady zainaugurowali Prezydent RP Andrzej Duda i Premier Republiki Korei Han Duck-soo.

W debacie pn. „Współpraca w obszarze transportu, infrastruktury i odbudowy Ukrainy” z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka uczestniczyli również m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii.  Stronę koreańską reprezentował przewodniczący Metropolitalnej Komisji Transportu podległej Ministerstwu Gruntów, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei – wiceminister Hee-up Kang oraz przedstawiciele kierownictwa koreańskiej kolei (KORAIL) i koreańskiej korporacji rozwoju infrastruktury i urbanistyki za granicą (KIND).

Jak zaznaczył minister Andrzej Adamczyk, nowoczesna, zrównoważona i trwała infrastruktura transportowa ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski i regionu Europy Środkowej.

— W ostatnich latach Polska stała się największym miejscem inwestycji infrastrukturalnych w Europie. Jest bramą transportową do Europy Środkowej i Ukrainy. Nasze dotychczasowe, dynamiczne działania niewątpliwie będą podstawą intensyfikacji współpracy z partnerami międzynarodowymi zaangażowanymi w odbudowę Ukrainy — powiedział szef resortu infrastruktury.

W obliczu wyzwań związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę, Polska aktywnie współpracuje z partnerami z różnych kontynentów, w tym Europy, Ameryki i Azji, aby zbudować trwałe rozwiązania transportowe, pozwalające na tworzenie odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych.

Spójna sieć korytarzy transportowych w regionie Europy Środkowej, łączy także Ukrainę, przez terytorium Polski z innymi państwami. 

— Ważnym elementem perspektywicznego wsparcia transportowego Ukrainy jest ustanawiany właśnie w ramach Unii Europejskiej nowy korytarz transportowy transeuropejskiej sieci drogowej TEN-T: Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie. Powstanie tego korytarza jest wynikiem inicjatywy Polski oraz intensywnych działań podjętych przez Polskę w tym zakresie — mówił podczas debaty minister Andrzej Adamczyk.

Kręgosłupem trójmorskiego korytarza jest szlak drogowy Via Carpatia rozwijany od 2006 r. z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w przyszłości uzupełniony także o komponent kolejowy Rail Carpatia.

— Ten transeuropejski korytarz transportowy łączy kluczowe porty na Bałtyku, Morzu Czarnym i Egejskim, otwierając drzwi do nowych możliwości handlowych i gospodarczych dla całego regionu. Ukraina, jako nieodłączna część tego korytarza, dzięki tej infrastrukturze ma możliwość łączenia się z całą Europą oraz światem. Szczególnie warto zaznaczyć, że porty wchodzące w skład korytarza posiadają aktualnie bezpośrednie połączenia z Koreą — stwierdził minister A. Adamczyk.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz