Sektorkolejowy » Mieszkańcy Kutna regularnie odwiedzają dworzec i pomagają uchodźcom z Ukrainy

Mieszkańcy Kutna regularnie odwiedzają dworzec i pomagają uchodźcom z Ukrainy

pzez Adrian

Pociągi specjalne regularnie transportują uchodźców z Ukrainy

Od momentu rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy w Polsce zorganizowano wiele pociągów specjalnych, które przewożą uchodźców wojennych. Codziennie specjalnymi składami podróżują tysiące osób. Pociągi podróżujące ze wschodniej granicy państwa w kierunku Niemiec zatrzymują się w Kutnie, Poznaniu i innych miastach w Polsce.

Mieszkańcy Kutna pomagają uchodźcom

Mieszkańcy Kutna podjęli inicjatywę pomocy przyjezdnym i od wielu dni regularnie przychodzą na dworzec kolejowy bez względu na godzinę w celu wsparcia uchodźców. Większość osób znajdujących się w pociągach specjalnych to osoby starsze oraz matki z dziećmi. Składy z uchodźcami wojennymi zatrzymują się zazwyczaj na kilka minut. W tym czasie mieszkańcy Kutna często we współpracy z innymi organizacjami rozdają na terenie dworca oraz w pociągach specjalnych m.in.:

  • ciepłe napoje
  • wodę
  • kanapki
  • paczki z żywnością
  • słodycze
  • akcesoria dla dzieci i niemowląt
  • paczki z kosmetykami

W akcje zaangażowali się również policjanci oraz strażacy. O bezpieczeństwo uchodźców oraz osób ich wspierających na bieżąco dba Straż Ochrony Kolei.

Uchodźcy z terenów Ukrainy nie kryją wdzięczności oraz wzruszenia za okazane im gesty.

Osoby, które chcą zaangażować się w akcję, mogą znaleźć szczegółowe informacje oraz listę najbardziej potrzebnych rzeczy, która jest na bieżąco aktualizowana na stworzonej specjalnie do tego grupie na portalu facebook – TUTAJ.

O wsparciu dla uchodźców z Ukrainy od Kolei Dolnośląskich pisaliśmy już TUTAJ.

O działaniach Straży Ochrony Kolei od momentu wystąpienia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy pisaliśmy już m.in. TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. J. Elwertowska-Janik

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz