Sektorkolejowy » Kraków: w Przylasku Rusieckim ma powstać przystanek kolejowy

Kraków: w Przylasku Rusieckim ma powstać przystanek kolejowy

pzez Adrian

Na ul. Rzepakowej w Krakowie kosztem 900 tys. zł przebudowany został przejazd przez tory kolejowe. Na przejeździe zainstalowany został system reagujący na zbliżający się pociąg, co pozwala z wyprzedzeniem uruchomić sygnalizację świetlną, dźwiękową i opuścić rogatki. Podczas spotkania z dziennikarzami, na którym pojawili się przedstawiciele rady dzielnicy, resortu infrastruktury i spółki PKP PLK, zapowiedziano, że w Przylasku Rusieckim planowany jest również przystanek kolejowy.

Po co budować przystanek kolejowy w Przylasku Rusieckim?

Ruch pociągów pasażerskich na linii łączącej Podłęże z Nową Hutą, prowadzącej przez Przylasek Rusiecki, został wznowiony w 2018 r. Wcześniej odbywał się tamtędy tylko ruch pociągów towarowych, których w ciągu doby przejeżdżało ponad 20. Obecnie przez przejazd na ul. Rzepakowej, gdzie pociągi poruszają się z prędkością do 100 km/godz., przejeżdża ponad 100 pociągów na dobę.

Według danych przedstawionych przez urzędników podczas dzisiejszego spotkania, zainteresowanie koleją wśród mieszkańców okolicy rośnie. Natomiast zwiększone zapotrzebowanie na usługi kolejowe ma się pojawić latem za sprawą otwartego w tym roku przebudowanego kąpieliska miejskiego.

Jak powiedział Włodzimierz Zembol, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie, „Realizujemy program budowy przystanków i jeden z nich planowany jest właśnie w Przylasku Rusieckim. Argumentów, by go zrealizować, przybywa. (…)  Początkowo znalazł się na liście rezerwowej w programie przystankowym, ale obecnie uruchamiana jest do niego korekta i postulujemy o przesunięcie go na listę podstawową. Jeżeli taka decyzja zapadnie, to dalsze prace będą postępowały i w niedługim czasie, mam nadzieję, że już w przyszłym roku, a najdalej w 2023 r. mieszkańcy Krakowa i okolic będą mogli tutaj wysiadać”.  Zembol dodał, że decyzje w tej sprawie mają być podjęte jeszcze w tym roku lub z początkiem stycznia.

Kolejowy program przystankowy

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 obejmuje łącznie 355 zadań. Na liście podstawowej znajdują się 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182 zadania. Do budowy przewidziano 177, a do modernizacji 178 przystanków w całym kraju. Wg planów rządowych łącznie w tym roku powinny zostać ogłoszone postępowania przetargowe dla 56 lokalizacji. Koszt realizacji prac przewidzianych w programie przystankowym to około 1 mld zł.

Autor: Agata Sumara
Fot. krakow.wyborcza.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz