Sektorkolejowy » Kolejne wagony COMBO zasilą park taborowy PKP Intercity

Kolejne wagony COMBO zasilą park taborowy PKP Intercity

pzez Damian

PKP Intercity rozstrzygnęło postępowanie przetargowe na wykonanie naprawy okresowej 50 wagonów typu 112A na 5 poziomie utrzymania wraz z modernizacją i wykonaniem przeglądu na 3 poziomie. Po modernizacji wagony te będą wielofunkcyjnymi pojazdami typu COMBO, których obecnie w parku taborowym PKP Intercity jest 60. Na wykonanie zamówienia H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, która złożyła najkorzystniejszą ofertę na kwotę 461 mln zł brutto, ma 36 miesięcy od podpisania umowy.

W ramach realizacji strategii rozwoju PKP Intercity inwestuje w swój park taborowy kupując nowe pojazdy oraz modernizując już posiadane. Po niedawno podpisanej umowie na zakup 46 lokomotyw jednosystemowych typu Griffin, odebraniu ostatniej jednostki Flirt od Siedleckiego Stadlera, przyszedł czas na wybór wykonawcy, który dokona naprawy okresowej 50 wagonów typu 112A na 5 poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz realizacją przeglądu na 3 poziomie. W pojazdach zostaną wymienione wózki, co zapewni większy komfort podróżowania. Po modernizacji wagony te będą wielofunkcyjnymi wagonami typu  COMBO, oferując różnym grupom podróżnym odpowiednie udogodnienia. PKP Intercity będzie dysponować docelowo 110 wagonami tego typu.

Wagony przystosowane do potrzeb dla osób z niepełnosprawnościami

Wagony COMBO posiadają liczne udogodniania dla osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się w nich specjalny przedział dla dwóch osób z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów. Przedział posiada dwa pełnowymiarowe fotele oraz dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, indywidualne stoliki oraz dużą śmietniczkę. Rampa pozwoli osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać na pokład. Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe oraz bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się po nich. Wszystkie piktogramy są przetłumaczone na język  Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta również przystosowana jest do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami..

Dostępne dla rodzinnych podróży

Podobnie jak w już posiadanych przez PKP Intercity wagonach COMBO, kolejne tego typu pojazdy będą przystosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Będą posiadać dwa wydzielone przedziały dla opiekunów z dziećmi. Będą one przyjazne dla najmłodszych – ściany i wykładzinę podłogową ozdobi grafika ze zwierzętami. Siedziska foteli będzie można połączyć ze sobą, dzięki czemu powstanie jedna płaszczyzna, która może być użyteczna np. podczas drzemki malucha. W przedziałach znajdą się gniazdka elektryczne i gniazdka USB, a toaleta wyposażona będzie w przewijak dla dzieci.

Jeszcze więcej udogodnień

Pozostałą część wagonu tworzyć będzie przestrzeń bezprzedziałowa. W zależności od miejsca do siedzenia podróżni będą mogli korzystać z indywidualnych lub czteroosobowych stolików. Do dyspozycji każdego pasażera będą gniazdka elektryczne oraz gniazda USB. W wagonie zapewniony będzie dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. W pojazdach COMBO wydzielona jest także przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery. W wagonach znajdą się również dwie maszyny vendingowe – jedna na napoje zimne i przekąski, a druga na ciepłe napoje.

Źródło: PKP Intercity

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz