Sektorkolejowy » Koleje Ukraińskie ewakuowały pół miliona osób

Koleje Ukraińskie ewakuowały pół miliona osób

pzez Adrian

Ukraiński przewoźnik kolejowy (Ukrzaliznycia, UZ) podaje, że nieprzerwanie prowadzi ewakuację ludności cywilnej. Na dzień 28 lutego ewakuowano już około pół miliona pasażerów. UZ podkreśla, że w obliczu bardzo dużego zapotrzebowania na miejsca w pociągach, pierwszeństwo jest udzielane dzieciom, kobietom i osobom starszym.

Nieco inne zasady stosuje się w stosunku do cudzoziemców, którzy chcą się wydostać z Ukrainy.

Każdy, kto posiada paszport z innych krajów, może opuścić terytorium naszego kraju bez ograniczeń, dotyczy to również mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat

– czytamy w komunikacie UZ.

Najwięcej pociągów obecnie kursuje do Polski, Węgier, Słowacji i Czech. W ciągu dnia, w zależności od możliwości i przepływu pasażerów, planowane są dodatkowe odprawy pociągów z Kijowa na Zakarpacie, Wołyń i Bukowinę z możliwością przesiadki na węźle komunikacyjnym utworzonym w miejscowości Chop przy granicy z Węgrami do pociągów jadących do Rumunii, Węgier i Polski.

UZ przypomina podróżnym, że Polska, Niemcy, Słowacja, Czechy i Austria gwarantują ukraińskim uchodźcom bezpłatne przejazdy własnymi kolejami. Wystarczy tylko okazać dokument poświadczający ukraińskie obywatelstwo.

Na stronie internetowej Kolei Ukraińskich na bieżąco pojawiają się informacje od odjazdach pociągów wraz z informacjami, w którym miejscu należy się przesiąść, by dotrzeć do określonej lokalizacji za granicami kraju.

UZ zaznacza również, że priorytetowo traktowani są pasażerowie, którzy uciekają z lokalizacji objętych działaniami wojennymi.

Autor: Agata Sumara
Fot. railcolornews.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz