Sektorkolejowy » Koleje Czeskie kupują 50 lokomotyw Vectron od Siemensa

Koleje Czeskie kupują 50 lokomotyw Vectron od Siemensa

pzez Adrian

České dráhy (ČD) – największy przewoźnik kolejowy w Czechach, zamówił 50 wielosystemowych lokomotyw Vectron MS wraz z usługą ich serwisowania przez 15 lat. Zamówienie zrealizuje Siemens Mobility.

Dostawy lokomotyw rozpoczną się w grudniu 2025 r. Zostaną wyprodukowane w niemieckiej fabryce w Monachium-Allach. Będą wykorzystywane do prowadzenia składów na liniach konwencjonalnych i liniach kolei dużych prędkości w transgranicznym ruchu pasażerskim. Skorzystają z nich pasażerowie podróżujący na trasach Praga–Hamburg, Praga–Wiedeń–Graz i Praga–Budapeszt.

Maksymalna prędkość eksploatacyjna nowych maszyn to 230 km/godz. Zostaną wyposażone w system pokładowy Siemens ETCS o nazwie Trainguard 100/200/300.

Jak przypomina producent, 1327 lokomotyw Vectron zostało już sprzedane 61 klientom. Łącznie przejechały one ponad 500 mln km. Są dopuszczane do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach\, Danii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech.

Obecnie Koleje Czeskie eksploatują 18 lokomotyw Vectron, a inne dostarczone przez tego samego producenta są wykorzystywane przez spółkę zależną ČD Cargo.

Autor: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz