Sektorkolejowy » Na trasie Wrocław – Opole pojawi się nowy przystanek kolejowy Oława Zachodnia za ponad 9 mln zł netto

Na trasie Wrocław – Opole pojawi się nowy przystanek kolejowy Oława Zachodnia za ponad 9 mln zł netto

pzez Adrian

Lepszy dostęp do kolei na trasie Wrocław – Oława – Brzeg – Opole

W Oławie powstanie nowy przystanek kolejowy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę, która obejmuje wykonanie projektu i budowę przystanku Oława Zachodnia. Inwestycja będzie realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021- 2025”. Nowy przystanek zostanie umiejscowiony koło osiedla im. Jakuba Sobieskiego. Podróżni, którzy będą korzystali z tego przystanku, dojadą pociągiem do Wrocławia w około 25 minut. Warto dodać, że użytkownicy kolei na trasie Wrocław – Opole mogą korzystać z usług około 50 pociągów regionalnych.

„Dzięki inwestycjom z »Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025« – takim jak budowa przystanku Oława Zachodnia, zwiększa się dostępność kolei w województwie dolnośląskim. Poprawa dostępu do pociągów w całym kraju i dla wszystkich podróżnych powoduje, że mieszkańcy chętniej wybiorą kolej w codziennych i okazjonalnych podróżach. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych”

– mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

O korzyściach płynących z budowy nowego przystanku kolejowego Oława Zachodnia wspominał także Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.:

„Nowy przystanek Oława Zachodnia, który PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zbudują dzięki »Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025« będzie istotnym ułatwieniem i zachętą do podróży koleją z Oławy do Wrocławia i w kierunku Opola. Podobne realizacje w obszarze aglomeracji i na liniach kolejowych w całym kraju zwieszają rolę kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego”.

Jak będzie wyglądał nowy przystanek kolejowy Oława Zachodnia?

Nowy przystanek w Oławie Zachodniej będzie miał dwa perony. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dojścia do peronów zostaną przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Ponadto perony zostaną wyposażone m.in. w:

  • wydajne oświetlenie, co podniesie poziom bezpieczeństwa pasażerów pociągów po zmroku
  • ławki
  • wiaty
  • gabloty z aktualnym rozkładem jazdy kolei
  • czytelne oznakowanie

Warto dodać, że obok przystanku powstanie przejście podziemne.

Wykonawstwo i koszt inwestycji PKP PLK

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt oraz budowa przystanku Oława Zachodnia będzie kosztowała 9 mln zł netto. Wykonaniem inwestycji zajmie się przedsiębiorstwo  INFRAKOL Sp. z o.o. Sp.k. Zgodnie z planem pasażerowie pociągów będą mogli skorzystać z efektów przedsięwzięcia PKP PLK za 24 miesiące.

Rządowy Program Przystankowy na Dolnym Śląsku

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały już umowy dotyczące budowy następujących przystanków na terenie województwa dolnośląskiego (w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021- 2025”):

  • Boguszów-Gorce Dzikowiec
  • Legnickie Pole
  • Świdnica Zawiszów
  • Szklarska Poręba Średnia
  • Mirków

W planach jest także podpisanie umowy na przebudowę peronu w Ścinawie.

Warto dodać, że w „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest uwzględnionych aż 355 lokalizacji na terenie całej Polski. Na liście podstawowej widnieją 173 lokalizacje, natomiast na liście rezerwowej 182.

O innych inwestycjach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021- 2025” pisaliśmy również m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz