Sektorkolejowy » PKP Energetyka przygotowała dodatkowe punkty poboru energii w Przemyślu i Medyce, które ułatwiają pomoc uchodźcom

PKP Energetyka przygotowała dodatkowe punkty poboru energii w Przemyślu i Medyce, które ułatwiają pomoc uchodźcom

pzez Adrian

Wysokie zapotrzebowanie na energię

Od momentu rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy uchodźcy nieustannie przekraczają granicę przez przejście kolejowe i drogowe Medyka – Mościska. Liczne organizacje oraz służby mocno wspierają przyjezdnych. Są to m.in.:

  • Straż Pożarna
  • ZHP
  • Caritas
  • Urząd Miejski w Przemyślu
  • Policja
  • Straż Graniczna

Pomaganie uchodźcom z Ukrainy generuje wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Sprzęt elektroniczny, podgrzewanie posiłków oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury w halach i przejściach podziemnych w szczególności, kiedy panują ujemne temperatury, wymaga odpowiedniego zasilania.

Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz występujące przeciążenia instalacji pracownicy Rejonu Serwisowego Przemyśl PKP Energetyka postanowili zgłosić potrzebę zorganizowania odpowiedniego i bezpiecznego punktu dostarczania energii elektrycznej.

„Od razu poprosiliśmy PKP Energetyka o pomoc w zabezpieczaniu odpowiednich przyłączy energetycznych. Decyzje po obu stronach były podejmowane „tu i teraz”, a prace montażowe zrealizowane w ciągu kilku godzin. Dzięki temu wszystkie grupy, które tutaj z nami współpracują, m.in.: wolontariusze, harcerze, przedstawiciele PCK, Wojska Obrony Terytorialnej, korzystają z energii dostarczonej przez PKP Energetyka”

– powiedział Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

„Wspólnie z Urzędem Miasta zdecydowaliśmy o przygotowaniu nowego punktu zasilania, który zapewniłby dostawę energii w większej ilości niż istniejąca w Pawilonie instalacja. Niezwłocznie wykonaliśmy rozdzielnicę do zasilania tymczasowych obiektów infrastruktury z wieloma punktami przyłączeniowymi, zabezpieczonymi urządzeniami różnicowoprądowymi i nadprądowymi”

– informują  Wiesław Chrząściel i Łukasz Węgrzyn, pracownicy PKP Energetyka, inicjatorzy akcji. Rozdzielnicę zasilono ze stacji energetycznej PKP Energetyka.

Utworzenie dodatkowego punktu poboru energii w Medyce

Na konieczność zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej wpłynęło uruchomienie punktu recepcyjnego w pobliżu przejścia granicznego w Medyce. Oprócz oddalonego budynku nieczynnego dworca kolejowego nie istniała tam odpowiednia infrastruktura energetyczna.

Pracownicy Rejonu Serwisowego Przemyśl wykazali się dużym zaangażowaniem i uruchomili punkt poboru energii elektrycznej w postaci tymczasowej rozdzielnicy elektrycznej, która jest zasilana z napowietrznej sieci przesyłowej spółki PKP Energetyka. Zadbano także o bezpieczeństwo poprzez zabudowę specjalnych aparatów zabezpieczających i gniazd wtykowych rozdzielnicy.

„Dzięki temu, że mamy energię, możemy ładować nasz sprzęt, wypić ciepłą herbatę i ruszać dalej do działania”

– powiedziała Anna Kamela-Pawluczyk, podharcmistrzyni ZHP, wolontariuszka, która pomaga przy przejściu w Medyce.

„Cieszymy się, że moglibyśmy dać swój wkład i wesprzeć trudną pracę tak wielu ludzi i organizacji, którzy dzień i noc pomagają uchodźcom. Jesteśmy pracownikami PKP Energetyka, ale przede wszystkim mieszkańcami tego regionu – sąsiadami, kolegami. Wspólnie pomagamy, szczególnie w tak trudnej sytuacji, która wymaga zjednoczenia wokół ważnej dla nas wszystkich sprawy”

– podkreślał Piotr Michalski, automatyk, pracownik Rejonu Serwisowego Przemyśl.

W działaniach PKP Energetyka brali udział:

  • Wiesław Chrząściel
  • Łukasz Węgrzyn
  • Kazimierz Kolano
  • Grzegorz Wawro
  • Grzegorz Kusina
  • Janusz Wołowiec
  • Piotr Michalski
  • Janusz Matuszek

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Energetyka

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz