Remont linii kolejowej na trasie Nysa–Brzeg planowany jest już od dawna, ale ciągle brakuje na to pieniędzy. Aktualnie powstaje dokumentacja projektowa oraz uzyskiwane są pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych. Prace projektowe mają być sfinalizowane przed końcem roku. Jaki jest szacunkowy koszt przeprowadzenia modernizacji linii, dowiemy się, kiedy dokumentacja będzie gotowa.
Jakie prace trzeba wykonać?
Trasa kolejowa z Nysy do Brzegu (jednotorowa i niezelektryfikowana) znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Pociągi poruszają się po niej z prędkością max. 50–70 km/godz., chociaż są miejsca, gdzie maszyniści muszą zwalniać nawet do 30 km/godz.
Na trasie konieczna jest przebudowa wszystkich peronów i przystanków zgodnie z obowiązującymi obecnie na kolei standardami, łącznie z dostosowaniem ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przewiduje się także odbudowę stacji Grodków i zbudowanie tam mijanki, czyli dodatkowego toru, dzięki któremu możliwe będzie zwiększenie przepustowości. Na całej trasie mają być ułożone nowe torowiska, przebudowane przejazdy drogowo kolejowe, a obiekty inżynieryjne (mosty, wiadukty) poddane remontowi, jeśli ich wymagają.
Docelowo, kiedy trasa zostanie zmodernizowana, pociągi będą mogły poruszać się nią z prędkością do 120 km/godz.
Kiedy rozpoczną się prace budowlane? Tego na razie nie wiadomo, ponieważ nie zostały jeszcze zabezpieczone środki na sfinansowanie inwestycji.
Trasa z Nysy do Brzegu jest fragmentem najstarszej w Polsce linii
Pierwsze przejazdy pociągów z Wrocławia do Brzegu zostały zrealizowane 15 sierpnia 1842 r. Rok później rozpoczęły się kursy między Brzegiem a Opolem, Kędzierzynem i Katowicami. Z kolei pociągi między Nysą a Brzegiem zaczęły wozić pasażerów od 26 listopada 1848 r.
Obecnie trasa wpisana jest linię E30, która łączy Niemcy, Polskę i Ukrainę.
Autor tekstu: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: www.bazakolejowa.pl
2 komentarze
Nieprędko, jeśli PiS będzie brnąć w łamaniu praworządności.
wyjazd z polityką