Sektorkolejowy » Jedyna oferta na dostawę 46 tramwajów do Bydgoszczy zaakceptowana

Jedyna oferta na dostawę 46 tramwajów do Bydgoszczy zaakceptowana

pzez Damian

10 tramwajów, a w opcji 36 dodatkowych – łącznie 46 tramwajów długich i krótkich do Bydgoszczy może dostarczyć Pesa. Zamawiający – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zaakceptował ofertę lokalnego producenta, jednak założył, że postępowanie może zostać unieważnione, jeśli dofinansowanie na tę inwestycję nie zostanie przyznane.

Zamówienie podstawowe obejmuje 10 tramwajów wieloczłonowych, niskopodłogowych, z których sześć jest długich (29–32 m), a cztery krótkie (19–22 m). W opcji przewidziano 29 długich i siedem krótkich pojazdów.

Tramwaje długie mają pomieścić min. 200 osób, z czego 48 na miejscach siedzących. Pojemność tramwajów krótkich to min. 120 osób, z czego 29 na miejscach siedzących. W specyfikacji określono także przestrzeń na przynajmniej jeden wózek inwalidzki i dwa dziecięce w długim, a jeden dziecięcy w krótkim. Wymagana prędkość pojazdów to co najmniej 70 km/godz.

W przetargu ofertę złożyła tylko Pesa, wyceniając zamówienie na 488,383 mln zł brutto, przy czym 102,067 mln zł to kwota za 10 pojazdów, a 386,316 mln zł kosztować ma dostawa tramwajów w ramach opcji.

Mimo że zamawiający wartość dostawy 10 tramwajów szacował na niecałe 90 mln zł, przyjął propozycję producenta. Ta część zamówienia ma być zrealizowana do końca listopada 2023 r. Natomiast na dostawę opcjonalną będzie czas max. do końca 2029 r., przy czym, jeśli do niej dojdzie, od momentu zawiadomienia o uruchomieniu opcji produkcja potrwa 24 miesiące.

Istnieje jednak zagrożenie dla realizacji projektu – jeśli środki publiczne w ramach dofinansowania unijnego, o które ubiega się zamawiający, nie zostaną przyznane, będzie miał prawo odwołać zamówienie.

Pesa jest największym producentem taboru szynowego w Polsce. W zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim zatrudnia blisko 4 tys. osób. Spółka podaje, że współpracuje z nią ponad 1500 firm zatrudniających w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Producent z Bydgoszczy dostarczył już ponad 800 tramwajów do kilkunastu europejskich miast, takich jak m.in. Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj, Seged. Obecnie produkowane są pojazdy, które będą wozić pasażerów w Bułgarii, Rumunii i Wrocławiu.

Kilka dni temu informowaliśmy o wygraniu przetargu w Tallinie – wartość tego kontraktu to 52 mln euro. Więcej informacji TUTAJ.

Autor: Agata Sumara
Fot. zdjęcie ilustracyjne pesa.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz