Sektorkolejowy » Pesa wyprodukuje tramwaje dla Tallina

Pesa wyprodukuje tramwaje dla Tallina

pzez Adrian

52 mln euro to wartość kontraktu, który bydgoska Pesa pozyskała w Tallinie. W pierwszym etapie dostarczy do łotewskiej stolicy osiem tramwajów. W ramach opcji, obowiązującej przez okres 16 miesięcy, możliwa będzie dostawa dodatkowych 15 pojazdów.

Pierwsze tramwaje mają trafić do Tallina w trzecim kwartale 2024 r. Będą to trzyczłonowe jednostki z serii Twist o długości 28,56 m. Na pokładzie każdego tramwaju miejsce znajdzie 309 pasażerów pasażerów, z czego 65 na miejscach siedzących. Prędkość konstrukcyjna pojazdów wynosi 80 km/godz., a eksploatacyjna – 50 km/godz. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy informacji, automaty do sprzedaży biletów, zliczania pasażerów, monitoringu, rekuperacji energii i diagnostyki online oraz system klimatyzacji. Ciepło zostanie zapewnione poprzez podgrzewaną podłogę. Producent udziela 48-miesięcznej gwarancji na każdy tramwaj.

Jak powiedział podczas podpisania umowy Andrei Novikov, wicemer Tallina i przewodniczący rady nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego: „

Nowa linia tramwajowa połączy Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Dzięki tej inwestycji w Tallinie powstanie bardzo ważny dla miasta nowoczesny węzeł przesiadkowy, gdzie na jednej stacji spotkają się linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe”.

Producent z Bydgoszczy dostarczył już ponad 800 tramwajów do kilkunastu europejskich miast, takich jak m.in. Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj, Seged. Obecnie produkowane są pojazdy, które będą wozić pasażerów w Bułgarii, Rumunii i Wrocławiu. Oczekuje również na rozstrzygnięcie przetargu w Bydgoszczy, w którym złożyła najkorzystniejszą ofertę na dostawę 46 pojazdów.

Pesa jest największym w Polsce producentem taboru szynowego. W zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim blisko 4 tys. osób. Spółka podaje, że współpracuje z nią ponad 1500 firm zatrudniających w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Autor: Agata Sumara
Fot. PESA

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz