Siemens Mobility poinformował, że rozbuduje jedną ze swoich fabryk, w których produkowane są lokomotywy. Mowa o zakładzie Monachium-Allach, którego powierzchnia zwiększy się z 50 tys. do 80 tys. m2. Efektem rozbudowy będzie osiągnięcie takiej wydajności, która pozwoli na produkcję ponad 300 lokomotyw rocznie.
„Nasz zakład w Allach to jedna z najnowocześniejszych fabryk lokomotyw w Europie, wykorzystująca najnowsze innowacyjne technologie, takie jak laserowe roboty spawalnicze, rzeczywistość rozszerzona czy symulacje 3D z użyciem cyfrowych bliźniaków. Dodatkowe moce produkcyjne pozwolą nam zwiększyć wydajność produkcji i sprostać rosnącemu rynkowi w Europie. Będziemy w stanie budować ponad 300 lokomotyw rocznie w Allach i tworzyć nowe, wysoko wykwalifikowane miejsca pracy w zakładzie” – powiedział Albrecht Neumann, dyrektor generalny ds. taboru kolejowego w firmie Siemens Mobility.
Fabryka w Monachium-Allach powstała na początku XX w. Zbudowała ją firma Krauss-Maffei, od której w roku 2001 Siemens przejął produkcję lokomotyw w tym zakładzie, a w 2010 r. zaczął tam wytwarzać lokomotywy Vectron. Od tej pory powstało tam ponad 1,6 tys. takich jednostek. Są one wykorzystywane na całym świecie. W 2015 r. oddział firmy pod Monachuium został wzmocniony poprzez otwarcie Centrum obsługi kolejowej i centrum danych w Allach, aby „optymalnie wykorzystać synergię między produkcją a serwisem” – podaje producent.
W zakładzie w Monachium-Allach pracuje obecnie ponad 1,6 tys. pracowników.
W ubiegłym roku koncern zainwestował także m.in. w rozbudowę zajezdni i sieci serwisowej we Włoszech w miejscowości Novara oraz na Słowacji w Bratysławie. Teraz „kontynuujemy rozwój i rozbudowę lokalizacji serwisowych wzdłuż transeuropejskich korytarzy kolejowych” – dodaje Johannes Emmelheinz. Niedawno Siemens Mobility ogłosił, że zainwestuje 220 mln USD w nowy zakład produkcyjny w USA. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Autor: Agata Sumara
Fot. Siemens Mobility