Sektorkolejowy » Siemens Mobility zainwestuje 220 mln USD w nowy zakład produkcyjny w USA

Siemens Mobility zainwestuje 220 mln USD w nowy zakład produkcyjny w USA

pzez Adrian

Siemens Mobility jest obecnie największym w Stanach Zjednoczonych producentem kolejowego taboru pasażerskiego. Zamierza jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję w tym kraju poprzez budowę nowego zakładu produkcyjnego za 220 mln USD. Na jego lokalizację wybrano Lexington w Karolinie Północnej. W nowej fabryce powstanie 500 nowych miejsc pracy.

Ameryka inwestuje w kolej, więc my inwestujemy w Ameryce” – powiedział dr Roland Busch, dyrektor generalny Siemens AG.

W ciągu ostatnich czterech lat Siemens zainwestował 3 mld USD w rozwój produkcji oraz fuzje i przejęcia w Stanach Zjednoczonych, z czego prawie 400 mln USD w produkcję, a ponad 2,5 mld USD w strategiczne przejęcia. W najnowszym obiekcie zastosowana zostanie technologia, która może odmienić codzienność milionów pasażerów w całym kraju, zwłaszcza w obliczu odrodzenia się transportu publicznego i podróży międzymiastowych”.

Od ponad 30 lat obserwujemy stały wzrost rynku amerykańskiego. W USA wyprodukowaliśmy już ponad 3 tys. lokomotyw, wagonów pasażerskich i lekkich pojazdów szynowych we współpracy z 2 tys. amerykańskich dostawców, w tym ponad 40 w Północnej Karolinie” – powiedział Michael Peter, dyrektor generalny Siemens Mobility.

Fabryka wagonów pasażerskich, a także pierwszy tego rodzaju zakład remontów lokomotyw i wagonów pasażerskich będą znajdować się na terenie o powierzchni 200 akrów, co pozwoli na przyszłą rozbudowę obiektu. Planuje się, że zacznie działać w 2024 r., a w ciągu czterech lat powstanie 500 miejsc pracy. Będą tam wykorzystywane niektóre z najnowszych technologii stosowanych w zakładzie firmy w Sacramento, w tym m.in. spawanie zrobotyzowane, drukowanie 3D czy szkolenie spawaczy z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości. Siemens chwali się również tym, że nowa fabryka będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Deklarację koncernu ws. budowy zakładu tak komentuje starszy doradca prezydenta USA i koordynator wdrażania infrastruktury, Mitch Landrieu:

Dzisiejsze oświadczenie firmy Siemens to kolejny dowód na to, że kiedy sektor publiczny i prywatny współpracują ze sobą, możemy zbudować lepszą Amerykę – napędzaną światowej klasy, zrównoważonym transportem, w tym koleją, która ułatwia rodzinom spotykanie się z bliskimi, wspomaga krajową produkcją, wzmacnia naszą globalną konkurencyjność i generuje dobrze płatne miejsca pracy dla wszystkich”.

Pierwszy lekki pojazd szynowy został dostarczony przez Siemensa do San Diego w 1984 r. Produkując pojazdy szynowe w USA od ponad 40 lat, posiada w tym kraju osiem zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia około 4 tys. pracowników. Na potrzeby produkcji współpracuje z ponad 2 tys. dostawców w całych Stanach Zjednoczonych. Zakład w Lexington w Karolinie Północnej będzie dziewiątą fabryką. Pozostałe znajdują się w: Alpharetta (Georgia), Louisville i Marion (Kentucky), Pittsburgh (Pensylwania), New Castle (Delaware), Tualatin (Oregon) oraz dwa obiekty w Sacramento (Kalifornia).

Autor: Agata Sumara
Fot. siemens

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz