Sektorkolejowy » Zmiany w transporcie publicznym – maszyniści, motorniczowie oraz kierowcy będą chronieni z urzędu

Zmiany w transporcie publicznym – maszyniści, motorniczowie oraz kierowcy będą chronieni z urzędu

pzez Damian

W środę 24 maja br. Kancelaria Prezydenta RP przekazała do informacji publicznej, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W praktyce oznacza to, iż osoby odpowiedzialne za prowadzenie pojazdów tych środków transportu zyskali status funkcjonariuszy publicznych. Zgodnie z prawem, ustawa będzie obowiązywała dopiero po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia zmian.

Zakres nowych przepisów obejmuje także członków obsady pociągów. Każdorazowe naruszenie nietykalności cielesnej kolejarza, będzie ścigane z urzędu przez prokuraturę. Za napaść na pracowników obsługi pociągu będzie groziło nawet do 12 lat ograniczenia wolności.

„To historyczny moment dla polskiej kolei. Dobrze jest wiedzieć, że ochrona prawna przed ewentualnymi zdarzeniami będzie adekwatna do specyfiki pracy, jaką świadczą kierownicy i konduktorzy. O zmiany w ustawie o transporcie kolejowym apelowaliśmy do Ustawodawcy już w czerwcu 2018 roku, po ataku na konduktorów Kolei Dolnośląskich. Cieszy mnie, że presja środowiska kolejowego będzie skutkować zwiększeniem bezpieczeństwa pracowników spółek transportowych” – podkreślał Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

„Dodatkowo, nowelizacja ta podnosi rangę transportu publicznego, który zyskuje w Polsce coraz większe znaczenie” – dodał.

Celem nowelizacji ustaw o transporcie kolejowym oraz o publicznym transporcie zbiorowym jest zapewnienie bezpieczeństwa kolejarzom i pracownikom publicznych spółek przewozowych np. kierowców autobusów i tramwajów miejskich.

„To przełomowy moment w historii komunikacji zbiorowej. Ogromnie cieszymy się z tego, że Prezydent podpisał nowelizację. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów i pracowników, a status funkcjonariusza publicznego bezpośrednio przekłada się na jego wzrost. Mimo euforii nie zapominamy jednak o pozostałej części załogi spółek komunikacyjnych, dlatego kolejnym etapem, o który będziemy zabiegać, jest włączenie do chronionej grupy osób kontrolerów biletowych oraz pracowników Nadzoru Ruchu” – zaznaczył Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

W Polsce status funkcjonariusza publicznego mają m.in. posłowie, senatorowie, policjanci i ratownicy medyczni.

„Praca, jaką wykonują nasi kierujący to służba społeczeństwu. Każdego dnia te osoby zapewniają nam możliwość przemieszczania się po mieście za pomocą środków komunikacji zbiorowej. To bardzo ważne, aby podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych kierowcy i motorniczowie czuli się bezpiecznie i mogli skupiać się na zapewnieniu tego bezpieczeństwa osobom znajdującym się w pojazdach” – powiedział Przemysław Nowicki, wiceprezes MPK Wrocław.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz