Sektorkolejowy » Z Torunia do Chełmży z wygodnych peronów i po nowym torze

Z Torunia do Chełmży z wygodnych peronów i po nowym torze

pzez Damian

Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei i wyższy komfort obsługi na linii kolejowej z Torunia do Chełmży. W niedzielę, 4 września, na trasę wrócą pociągi, do których będzie można wygodniej wsiąść z przebudowanych peronów w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim i Grzywnie. Kontynuowane są prace przy budowie nowego przystanku Toruń Jar. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., warta blisko 145 mln zł netto, jest współfinansowana ze środków unijnych RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Realizowana przez PLK rewitalizacja linii kolejowej nr 207 zapewni lepsze warunki podróży na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża. Od niedzieli 4 września podróżni ponownie będą mogli skorzystać z pociągów jadących z Torunia w kierunku Grudziądza. W dni powszednie będzie 14 par pociągów.

Do pociągów podróżni wsiądą z wygodniejszych peronów w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim (nowa lokalizacja przystanku bliżej centrum wsi zapewni lepszy dostęp do kolei) i Grzywnie. Oczekiwany komfort obsługi zapewnią wiaty, ławki oraz jaśniejsze, energooszczędne oświetlenie. Są gabloty z rozkładami jazdy oraz nowe czytelne oznakowanie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się zyskały wygodny dostęp do peronów dzięki pochylniom.

Do końca września br. planowane jest zakończenie budowy nowego przystanku Toruń Jar. Jednokrawędziowy peron o długości 125 metrów powstaje w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego, zakładów pracy i drogi krajowej nr 91. Aktualnie wykonywana jest nawierzchnia peronu oraz zabudowywana infrastruktura teletechniczna i elektroenergetyczna. Przy nowym przystanku budowane jest także przejście pieszo – rowerowe pod torami, które ułatwi komunikację w tej części miasta. Gotowa jest konstrukcja przejścia, postępują prace wykończeniowe.

Na blisko 20 km odcinku linii wymieniono tor. Zabudowano 11 rozjazdów, które umożliwiają sprawną i bezpieczną zmianę toru jazdy. Przebudowano 15 przepustów. Po zakończeniu wszystkich prac nowa mijanka w Łysomicach oraz dodatkowy tor przed stacją Toruń Wschodni ułatwią sprawne mijanie się pociągów i zwiększą przepustowość linii, na którą będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy wymiana urządzeń oraz nawierzchni na 14 przejazdach kolejowo – drogowych oraz przejściach dla pieszych.

Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h (obecnie do 90 km/h), a towarowe do 80 km/h (obecnie 40 km/h). Zakończenie robót planowane jest w III kwartale br.

Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża” jest warty 144 779 840,21 zł netto i współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 85 proc.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: informacja prasowa
Fot. plk-sa.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz