Sektorkolejowy » Wzrost cen materiałów a inwestycje w sektorze kolejowym

Wzrost cen materiałów a inwestycje w sektorze kolejowym

pzez Adrian

Ostatnie lata są trudnym okresem dla branży budowlanej. Pandemia COVID-19 znacząco przyczyniła się do problemów związanych z pozyskaniem materiałów budowlanych. Przestój w produkcji wpłynął na wzrost cen materiałów, który utrzymuje się do dziś. Sytuacja geopolityczna na Ukrainie wywołała kolejne podwyżki cen. Według analiz CCM – Construction & Claims Management do kwietnia podrożały wyroby stalowe, których wzrost sięga ponad 61%, ceny gazu ziemnego wzrosły o 44%, a energia elektryczna o 36%. Przedstawiciele firmy zaznaczają także gwałtowny wzrost cen ropy naftowej, która przekłada się na podwyższenie cen paliw silnikowych, asfaltu i innych wyrobów ropopochodnych.

Podczas konferencji Infrastrukturalna Polska i Budownictwo 2022, która odbyła się 9 marca 2022 w Warszawie, na panelu trzecim pt. „Infrastruktura kolejowa i transport” przedstawiciele branży kolejowej poruszyli temat znaczenia kolei w obliczu wydarzeń mających miejsce na Ukrainie. Transport szynowy w sytuacjach wojny jest szczególnie ważnym elementem przekładającym się na kolejne inwestycje w tym sektorze, dyskusja prelegentów uwzględniła uruchomienie nowych połączeń kolejowych jak i modernizacje taborów. Zwrócono także uwagę na istniejące problemy kolei wraz z podjęciem działań, które należy wprowadzić aby je skutecznie zniwelować. Kolejną poruszoną istotną kwestią było znaczenie kolei dla rozwoju gospodarki polskiej. Pomimo rosnących cen materiałów budowlanych prace w infrastrukturze kolejowej trwają i dalej będą realizowane, z uwagi na kolejne inwestycje pojawiające się w tym sektorze.

Odpływ pracowników z polskich firm budowlanych

Wybuch wojny na Ukrainie pociągnął za sobą negatywne skutki dla branży budowlanej, nie tylko pod kątem wzrostu cen materiałów, ale również odpływu pracowników zza wschodniej granicy. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce pracowało ok. 1,96 mln osób z Ukrainy w tym 23% w sektorze budowlanym. Według Głównego Urzędu Statystycznego 28% firm zmaga się z ciągłą rotacją pracowników.

W minionych latach obserwujemy zmniejszenie zainteresowania kierunkami studiów inżynierskich, w szczególności związanymi z branżą budowlaną. Brak zainteresowania przekłada się na rosnące braki w kadrze inżynierskiej i kierowniczej. Rynek pracy nie jest obecnie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości kapitału pracowników.

Inflacja przyczynia się do spadku rentowności przedsiębiorstw budowlanych

W 2021 roku średni wskaźnik inflacji wynosił 5,1%, natomiast w kwietniu 2022 roku według danych GUS 12,4% w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku. Obecnie mamy do czynienia z najwyższym odczytem inflacji CPI od maja 1998r. Już drugi miesiąc z rzędu mierzymy się z inflacją galopującą.

Autor: Monika Słowińska

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Julian 25 maja 2022 - 17:39

Ciekawe co dalej z tym wszystkim…? Jak zatrzyma się koło zamachowe gospodarki, to będziemy mieli wojnę domową…

Odpowiedz

Zostaw komentarz