W dniach 23-29 maja już po raz dziewiąty odbywa się Tydzień Bezpieczeństwa. To największa w Polsce inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach w naszym kraju. Organizatorem akcji jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Do tej pory inicjatywa objęła swoim zasięgiem budowy w 400 różnych lokalizacjach w Polsce i dotarła do ponad 100 000 pracowników budowlanych. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Budowa się kończy. Bezpieczeństwo NIGDY!”.
Budownictwo jest branżą, która przoduje w niechlubnej statystyce wypadków przy pracy, wyprzedzając pod tym względem nawet górnictwo. Aby zmienić ten trend, w 2010 roku powstał projekt o nazwie Porozumienie dla Bezpieczeństwa, zrzeszający największych wykonawców infrastruktury w naszym kraju.
Porozumienie wpierają najważniejsze instytucje branżowe:
- Główny Inspektorat Pracy,
- Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Związek Inżynierów i Techników Budownictwa,
- Polska Izba Inżynierów Budownictwa,
- Związek Zawodowy Budowlani,
- Polski Związek Pracodawców Budownictwa,
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP,
- Solidarność – Krajowy Sekretariat Budownictwa
Partnerami Porozumienia są: Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego i Polska Izba Gospodarcza Rusztowań.
Wszystkie informacje i materiały pomocne przy organizacji i promowaniu Tygodnia dostępne są na stronie Porozumienia: www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl.

Fot. FacRail