W Gdańsku wystartowały wczoraj (19 września) 15. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. Urząd Transportu Kolejowego przygotował dla uczestników kilka wydarzeń. Specjalną atrakcją jest mobilny symulator, w którym można poczuć się jak maszynista pociągu. Targi potrwają do 22 września.
„Polska kolej jest bezpieczna, ale bezpieczeństwa nie można kupić, trzeba o nie dbać. W tym roku uruchomiliśmy Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów, które służy do przeprowadzania państwowych egzaminów dla kandydatów na maszynistę. Zrewolucjonizowaliśmy system egzaminowania, wykorzystując do tego innowacyjne symulatory. Zachęcam państwa do odwiedzenia naszego stoiska w trakcie targów TRAKO, a także mobilnego symulatora promującego ten ważny dla bezpieczeństwa kolei projekt. Tegoroczne targi są dla nas szczególne także ze względu na obchodzony właśnie jubileusz 20-lecia UTK. Kolej rozwija się i jestem przekonany, że takie spotkania jak TRAKO przysłużą się do tego, aby była ona coraz bardziej bezpieczna, nowoczesna i konkurencyjna” – powiedział w trakcie uroczystości otwarcia targów dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.
Targi TRAKO to największe w Polsce i drugie w Europie spotkanie branży kolejowej, które odbywa się co dwa lata w Gdańsku. W tym roku Urząd Transportu Kolejowego zorganizuje kilka wydarzeń, a w szczególności debat i konferencji z udziałem Prezesa UTK i innych przedstawicieli Urzędu, poświęconych bezpieczeństwu transportu kolejowego. TRAKO jest też okazją do spotkania z ekspertami z UTK oraz przedstawicielami Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (ERA).
WYDARZENIA UTK
Tegoroczne targi są o tyle wyjątkowe, że odbywają się w roku jubileuszu 20-lecia Urzędu Transportu Kolejowego. W trakcie targów UTK organizuje dla uczestników kilka wydarzeń. Są to między innymi:
- 20 września, godz. 15:00 – 16:30 debata „Stan bezpieczeństwa na kolei – bezpieczeństwo w trakcie inwestycji” (spotkanie otwarte – sala nr 2);
- 20 września, godz. 20:00 – VII Gala Kultury Bezpieczeństwa połączoną z obchodami jubileuszu 20-lecia UTK (spotkanie dla sygnatariuszy Deklaracji Kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym – poza terenem targów);
- 21 września, godz. 11:00 – 12:30 konferencja i warsztaty „Jak wykazać bezpieczną integrację” (spotkanie otwarte – sala nr 2);
- 21 września, godz. 14:00 – 15:00 debata „Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo?” połączona z podsumowaniem Kampanii Kolejowe ABC II (spotkanie otwarte – sala nr 3).
Uczestnicy Targów będą mogli również zobaczyć symulator mobilny odwzorowujący symulatory wykorzystywane w procesie egzaminowania kandydatów na maszynistów, który został wdrożony w ramach Projektu „Poprawa bezpieczeństwa kolejowego poprzez budowę Systemu Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów”. Projekt dofinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE Z EKSPERTEM
Na stoisku UTK do dyspozycji gości targowych dostępni są eksperci z urzędu oraz ERA. Zachęcamy by wcześniej umówić spotkanie. Jest to możliwe przez interaktywny formularz. Zakres tematyczny spotkań z pracownikami UTK będzie obejmował:
- interoperacyjność;
- bezpieczeństwo;
- regulację;
- nadzór;
- personel kolejowy.
Z pracownikami Agencji można będzie poruszyć tematy z zakresu jednolitego certyfikatu bezpieczeństwa i szeroko pojętego SMS.
WYJĄTKOWE SPOTKANIE BRANŻY KOLEJOWEJ
TRAKO to dobra okazja do promowania transportu szynowego, spedycji i logistyki, jak również do rozmów na ważne dla branży kolejowej tematy. TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie spotkanie branży transportu szynowego. Prezentacja aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Polsce, Europie i na świecie.
Szczegóły uczestnictwa w TRAKO dostępne są na stronie internetowej organizatora.
Źródło: UTK