Sektorkolejowy » Szanghaj utrzymuje pozycję światowego lidera w transporcie kontenerowym ze wzrostem o 3,6%

Szanghaj utrzymuje pozycję światowego lidera w transporcie kontenerowym ze wzrostem o 3,6%

pzez Damian

Szanghaj, najważniejsze chińskie miasto portowe, utrzymało swoją pozycję najbardziej ruchliwego portu kontenerowego na świecie w 2023 roku. Jak donosi Seatrade Maritime News, Szanghaj odnotował w ubiegłym roku wzrost wolumenu kontenerów o 3,6%, co jeszcze bardziej umocniło jego status w globalnym handlu.

Port w Szanghaju osiągnął rekordową przepustowość ponad 49 milionów jednostek o ekwiwalencie dwudziestu stóp (TEU) w 2023 roku, co stanowi wzrost o 1,7 miliona TEU w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost ten podkreśla kluczową rolę portu w handlu międzynarodowym i obsłudze dużych ilości ładunków. Znaczną część sukcesu Szanghaju można przypisać obszarowi portu Yangshan, który odpowiadał za 51% całkowitej przepustowości w ubiegłym roku. Sam Yangshan obsłużył 25 milionów TEU, co stanowi wzrost o 4,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Davies Turner zauważa, że rozbudowana sieć połączeń w Szanghaju odgrywa kluczową rolę w jego sukcesie. Port oferuje ponad 300 połączeń kontenerowych tygodniowo, łącząc Szanghaj z ponad 700 portami na całym świecie. Ta rozległa sieć ułatwia płynny przepływ towarów i usług, umożliwiając Szanghajowi utrzymanie wiodącej pozycji w globalnym przemyśle morskim. Osiągnięcie przez Szanghaj pozycji najbardziej ruchliwego portu kontenerowego na świecie odzwierciedla rosnące znaczenie Azji, a w szczególności Chin, w globalnym łańcuchu dostaw i dynamice handlu. Oczekuje się, że ciągła rozbudowa i modernizacja portu jeszcze bardziej zwiększy jego przepustowość i wydajność.

Źródło: railmarket.com
Fot. CFP

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz