Sektorkolejowy » SBB chce w najbliższych latach wybudować 5 terminali intermodalnych pomiędzy Genewą a St. Gallen

SBB chce w najbliższych latach wybudować 5 terminali intermodalnych pomiędzy Genewą a St. Gallen

pzez Adrian

Z prognoz wynika, że do 2050 r. nawet 60% więcej towarów może być transportowanych przez szwajcarską kolej.

SBB zamierza nadal koncentrować się na transporcie towarowym i rozwijać go. Według przedsiębiorstwa, transport dużych i ciężkich ładunków systematycznie spada, natomiast rośnie transport małych oraz lekkich ładunków. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie oraz wymagania dotyczące bardziej ekologicznego, neutralnego pod względem emisji CO₂ i energooszczędnego transportu.

Jako nowe rozwiązanie firma wprowadziła rozwiązanie „Suisse Cargo Logistics”, które zakłada rozbudowę tras kolejowych dla transportu towarowego w latach 2025 i 2035. W celu optymalnego połączenia transportu kolejowego i drogowego, planują dodać do sieci przeładunkowej 5 terminali do transportu kombinowanego między Genewą a St. Gallen. Ponadto istniejące już obiekty towarowe w większych miastach szwajcarskich mają zostać rozbudowane od pięciu do ośmiu węzłów miejskich w centralnych miejscach, szczególnie dla logistyki budowlanej i utylizacji odpadów. Dzięki temu miasta zostaną odciążone od ruchu samochodowego.

Vincent Ducrot, prezes zarządu SBB, wyjaśnił:

„Chcemy wykorzystać infrastrukturę kolejową i okoliczne tereny, połączyć kolej i drogi oraz rozszerzyć istniejącą ofertę transportu towarowego. Do 2050 roku koleją będzie można przewozić o 60% więcej towarów i odciążyć transport drogowy.”„Suisse Cargo Logistics” będzie finansowany z federalnych instrumentów finansowych oraz inwestycji SBB. Firma spodziewa się, że do 2040 r. wyda 1 mld CHF na terminale i węzły miejskie oraz ok. 500 mln CHF na automatyzację floty.

Autor: Damian Malesza
Fot. SBB Cargo/KEYSTONE/Gian Vaitl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz