Sektorkolejowy » Niemcy sparaliżuje strajk. Staną pociągi, lotniska, autobusy

Niemcy sparaliżuje strajk. Staną pociągi, lotniska, autobusy

pzez Adrian

W poniedziałek, 27 marca, stanie duża część transportu w Niemczech. Strajk generalny pracowników lotnisk, kolei, autobusów i statków zapowiadają związki zawodowe.

Strajki pracowników firm transportowych mają rozpocząć się tuż po północy z niedzieli na poniedziałek i potrwać przez cały dzień – pisze agencja informacyjna Reutera. Pracownicy domagają się podwyżek w związku ze wzrostem kosztów życia.

O przystąpienie do protestów apelują dwa związki zawodowe sektora transportu. Verdi reprezentuje około 2,5 miliona osób zatrudnionych w transporcie publicznym i na lotniskach. Z kolei EVG występuje w imieniu około 230 tysięcy pracowników Deutsche Bahn i firm autobusowych.

„Pierwszy domaga się podwyżki płac o 10,5 procent lub o co najmniej 500 euro miesięcznie, a żądanie EVG to 12 procent większe pensje lub minimum 650 euro. – Reprezentujemy grupy pracowników, którzy dosłownie rządzą tym krajem, ale są opłacani o wiele za słabo” – mówi przewodniczący Verdi Frank Werneke.

Verdi wezwał do przyłączenia się do strajków około 120 tysięcy pracowników sektora transportu i infrastruktury, w tym dostawców usług ruchu naziemnego i lotniczego, żeglugi, autostrad i portów miejskich. Werneke tłumaczy, że pojedynczy pracodawcy próbują załagodzić sytuację obietnicami i ofertami, które jednak nie spełniają oczekiwań, dlatego związek zdecydował się działać jako zjednoczona siła.

„Deutsche Bahn i inni pracodawcy publiczni oferują średnio około 5 procent podwyżki płac wraz z jednorazową wypłatą do 2500 euro, co jest wartością niższą niż inflacja, która wyniosła 6,9 procent w 2022 roku i 6,6 procent w tym roku. – Nie chcemy dalszej eskalacji. Chcemy negocjowalnej oferty” – mówi przewodniczący związku EVG Martin Burkert.

EVG nie wyklucza dalszych strajków w okolicach świąt wielkanocnych.

Deutsche Bahn skrytykowała planowane strajki jako bezpodstawne i niepotrzebne i twierdzi, że jej oferta była odpowiednia. Dyrektor ds. zasobów ludzkich w kolejach niemieckich Martin Seiler,, mówi, że EVG powinien zachować się odpowiedzialnie i natychmiast powrócić do negocjacji. Firma spodziewa się ogromnych zakłóceń w podróżach kolejowych w całym kraju, zapowiada, że wkrótce poinformuje pasażerów, jak strajki wpłyną na ich podróż.

Strajki potepiło również stowarzyszenie niemieckich portów lotniczych ADV. Zgodnie z jego szacunkami uderzą one w około 380 tysięcy pasażerów linii lotniczych – wszystkie lotniska w Niemczech, z wyjątkiem Berlina, praktycznie się zatrzymają.

„Strajki zapowiadane na poniedziałek wykraczają poza wszelkie możliwe do wyobrażenia i uzasadnione ramy” – twierdzi dyrektor generalny ADV Ralph Beisel i dodaje, że protesty są próbą wprowadzenia w Niemczech francuskich zasad.

Przez Francję fala strajków i protestów niesie się od stycznia. Ich powodem są próby podniesienia przez rząd wieku emerytalnego o dwa lata, do 64 lat.

Źródło: rp.pl
Fot. Bloomberg


Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz