Sektorkolejowy » Łódzkie: W miejscowościach Izabelów i Stare Grudze powstaną nowe przystanki kolejowe

Łódzkie: W miejscowościach Izabelów i Stare Grudze powstaną nowe przystanki kolejowe

pzez Adrian

Dostępniejsza kolej w województwie łódzkim

Użytkownicy kolei zyskają lepszy dostęp do kolei w miejscowościach Stare Grudze koło Łowicza oraz Izabelów koło Zduńskiej Woli. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły już postępowania przetargowe na wykonanie nowych peronów w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Nowy przystanek kolejowy w miejscowości Izabelów

Nowy przestanek Izabelów będzie znajdował się niedaleko wiaduktu kolejowego na linii Łódź – Sieradz. Ponadto dwa nowe perony powstaną na nasypie. W trosce o potrzeby osób, których poruszanie się jest ograniczone, przewidziano schody oraz windy.

Gdzie powstanie przystanek Stare Grudze?

Przystanek kolejowy Star Grudze zostanie zlokalizowany nieopodal dotychczasowego przystanku Grudze. Po oddaniu do użytku nowego przystanku przejmie on rolę poprzedniej lokalizacji. Warto dodać, że peron znajdzie się bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na drodze łączącej miejscowość zawady z drogą Łowicz – Łódź.

Jak będą wyglądały perony na nowych przystankach?

Nowe perony będą wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Ponadto zamontowane będą nowe wiaty i ławki. Wykorzystanie wydajnego oświetlenia LED zwiększy bezpieczeństwo użytkowników kolei po zmroku. Nowe gabloty z aktualnym rozkładem jazdy kolei oraz tablice informacyjne z czytelnym oznakowaniem ułatwią orientację i pozwolą na sprawniejsze przemieszczanie się po terenach kolejowych. Warto dodać, że wygodniejsze stanie się podróżowanie różnymi środkami transportu dzięki parkingowi dla samochodów oraz stojakom dla rowerów.

Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”  będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Zgodnie z planem rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić w połowie 2023 roku, natomiast zakończenie w IV kwartale 2023 roku.

Rządowy Program Przystankowy w województwie łódzkim

Na terenie województwa łódzkiego „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” 6 lokalizacji. Oprócz przystanków Izabelów oraz Stare Grudze są to:

  • Łódź Popiełuszki
  • Zgierz Rudunki
  • Łódź Zarzew
  • Jedlicze koło Zgierza

W I połowie tego roku ma nastąpić podpisanie umów dotyczących budowy przystanków kolejowych Zgierz Rudunki oraz Jedlicze koło Zgierza. Realizacja prac budowlanych przy przystankach Łódź Popiełuszki oraz Łódź Zarzew będzie miała miejsce w latach 2023-2024.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz