Sektorkolejowy » Kenia zwiększa zdolności przewozowe kolei dzięki 430 nowym wagonom z Chin

Kenia zwiększa zdolności przewozowe kolei dzięki 430 nowym wagonom z Chin

pzez Damian

Dostawa obejmuje wagony zarówno dla linii kolejowych o standardowym rozstawie szyn, jak i dla linii kolejowych o średnim rozstawie szyn, co ma usprawnić transport ładunków z portu w Mombasie i zmniejszyć natężenie ruchu drogowego.

Kenia odebrała dodatkowe 430 wagonów z Chin. Ta nowa partia jest częścią strategicznego planu mającego na celu zwiększenie wydajności i przepustowości krajowej sieci kolejowej. Wagony zostały podzielone na dwie grupy: 230 dla budowanej w Chinach linii kolejowej SGR (Standard Gauge Railway) i 200 dla linii MGR (Meter Gauge Railway).

Mohamed Daghar, główny sekretarz w Ministerstwie Dróg i Transportu, podkreślił znaczenie tych wagonów dla poprawy transportu ładunków z portu w Mombasie. Podkreślił, że zakup ten ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia natężenia ruchu drogowego i wspierania szybko rozwijającej się gospodarki Kenii poprzez strategiczne usprawnienia w sektorze transportu i logistyki.

Każdy z wagonów może pomieścić co najmniej 70 ton ładunku, dzięki czemu nowe pojazdy ułatwią przemieszczanie ładunków w ciężkich kontenerach, minimalizując w ten sposób uszkodzenia dróg. Oczekuje się, że ta modernizacja znacząco wpłynie na łańcuch logistyczny, od portu w Mombasie do miejsc docelowych w głębi lądu, poprawiając ogólny przepływ ładunków w regionie.

Dostawa nowych wagonów nastąpiła po dostarczeniu w lutym poprzedniej partii 50 wagonów z Chin, przeznaczonych specjalnie do obsługi przewozów towarowych SGR. Najnowsze dane Ministerstwa Dróg i Transportu wskazują na znaczny wzrost ruchu towarowego w kenijskiej sieci kolejowej, z 21% wzrostem na linii MGR i 7% wzrostem na linii SGR do 2023 roku. Liczba pasażerów również wzrosła o 12%, odzwierciedlając rosnącą zależność i wydajność kenijskiego systemu kolejowego zarówno w transporcie towarowym, jak i pasażerskim.

Źródło: Railmarket
Autor: Marketa Horpeniakova
Fot. © Xinhua/Han Xu

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz