Sektorkolejowy » Katowice: Rozpoczął się XV Europejski Kongres Gospodarczy

Katowice: Rozpoczął się XV Europejski Kongres Gospodarczy

pzez Damian

Dziś (24 kwietnia br.) o godz. 1000 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oficjalnie rozpoczęła się największa impreza biznesowa Europy Centralnej. Program trzydniowego wydarzenia jest obfity w liczne debaty, spotkania, a także wydarzenia dotyczące kluczowych polskich i europejskich tematów gospodarczych w ramach pięciu ścieżek tematycznych: geopolityka, wsparcie dla Ukrainy, gospodarka i klimat, transformacja sektora energii oraz digitalizacja. Podczas 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego spotkają się m.in. komisarze unijni, polscy i zagraniczni politycy, przedstawiciele największych przedsiębiorstw, naukowcy oraz decydenci, którzy mają realny wpływ na życie zarówno gospodarcze, jak i społeczne.

Oficjalna inauguracja wydarzenia miała miejsce o godz. 1000. Następnie rozpoczęła się debata otwierająca pn. „Nowa europejska gospodarka w nowym świecie”. Jej zakres tematyczny obejmował aktualne możliwości, wyzwania i problemy europejskiej gospodarki w kontekście zmian zachodzących m.in. w sektorze łańcucha dostaw, energetyki, a także w globalnej koniunkturze. Uczestnicy debaty poruszyli także kwestie związane z obecną sytuacją na rynku paliw i surowców,  bezpieczeństwem żywnościowym oraz przeobrażeniami klimatycznymi. Ponadto starali się określić, jaka jest aktualnie rola Europy w globalnym wyścigu gospodarczym oraz w jaki sposób zapewnić jej niezależność i samowystarczalność.

Udział w inauguracyjnej sesji plenarnej wzięli m.in. Chris Barton – komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii; Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego;  Teresa Czerwińska – wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Johannes Hahn – komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i administracji oraz Yuliia Svyrydenko – pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy.

Prawie 170 debat o najważniejszych kwestiach gospodarczych

W programie tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowano panele dyskusyjne dotyczące „zielonej” transformacji gospodarki oraz wyzwań, które są związane ze wprowadzaniem zmian w sektorze energetyki. Prelegenci porozmawiają m.in. o redukowaniu wpływu działalności przemysłowej na klimat, dekarbonizacji transportu, technologiach bezemisyjnych, wytwarzaniu „zielonej energii” oraz inwestycjach proekologicznych.

Istotnym elementem największej imprezy biznesowej Europy Centralnej będą debaty poświęcone cyfryzacji procesów biznesowych np. w sektorze transportu i przemysłu. Należy podkreślić, że zmiany związane z szeroko pojętą digitalizacja postępują bardzo szybko, a obszar ten jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w całej gospodarce. Specjaliści z tej branży poruszą m.in. kwestie związane z organizowaniem przemysłu 4.0, gromadzeniem danych w czasie rzeczywistym, cyberbezpieczeństwem oraz sztuczną inteligencją.

Prelegenci poświęcą także wiele uwagi międzynarodowym współpracom gospodarczym. Omówione zostaną relacje Polski oraz Europy z m.in. Niemcami, Stanami Zjednoczonymi, Skandynawią, Koreą Południową, Wielką Brytanią, Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Mołdawią czy też Rwandą.

Zakres tematyczny debat, które odbędą się podczas wydarzenia organizowanego w Katowicach obejmuje również kwestie związane z konfliktem zbrojnym trwającym aktualnie na terenie Ukrainy tj. organizowanie wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów, aktualne warunki życia w tym kraju i perspektywy jego odbudowy, skutki wojny, Ukraińcy na polskim rynku pracy, a także scenariusze włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej.

XV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) to także doskonałe miejsce do przeprowadzania rozmów i spotkań, które umożliwia wymianę wiedzy, doświadczeń oraz nawiązywanie nowych relacji biznesowych. Podczas wydarzenia rozstrzygnięte zostaną konkursy:

  • „EEC Startup Challenge”
  • „Inwestor bez granic”
  • „Ranking Zielonych Inicjatyw”
  • „Top Inwestycje Komunalne”

Ponadto organizatorzy największej imprezy biznesowej Europy Centralnej zaplanowali wieczorne bankiety oraz koncerty jednych z najpopularniejszych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Jak było w ubiegłym roku?

XIV Europejski Kongres Gospodarczy w liczbach:

  • dni interesujących dyskusji
  • ok. 15 000 uczestników
  • 150 sesji tematycznych
  • ok. 550 przedstawicieli mediów
  • ok. 1000 prelegentów
  • 50,6 mln ekwiwalentu medialnego

Autor: Damian Malesza
Fot. SektorKolejowy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz