Sektorkolejowy » Finlandia czasowo znosi VAT za bilety kolejowe i nie tylko

Finlandia czasowo znosi VAT za bilety kolejowe i nie tylko

pzez Adrian

Fiński parlament podjął decyzję o czasowym zniesieniu podatku VAT za usługi w transporcie pasażerskim. Ma to być jeden ze środków łagodzenia skutków podwyższonych rachunków za prąd i rosnącej inflacji.

Od 1 stycznia do końca kwietnia pasażerowie korzystający ze środków komunikacji pasażerskiej w Finlandii, płacąc za transport, nie będą ponosić kosztów podatku VAT, który obecnie wynosi 10%.

Zerowa stawka zostanie zastosowana do wszystkich obecnie podlegających opodatkowaniu usług transportu pasażerskiego, jak np. kolejowego, autobusowego, taksówkowego, lotniczego czy morskiego.

Fińskie Koleje Państwowe (Valtionrautatiet, VR) podkreślają, że obniżka VAT dotyczy wszystkich biletów kolejowych niezależnie od czasu przejazdu czy stosowanych ulg (np. dla seniorów czy uczniów). Ulga dotyczy wszystkich biletów, które w okresie akcji, czyli w pierwszym kwartale przyszłego roku, będą w sprzedaży. Tak więc praktycznie można kupować bilety nawet z rocznym wyprzedzeniem, a cena ich zakupu we wskazanym okresie będzie obniżona o wartość VAT.

10% podatek ponownie obciąży koszty przejazdów od 1 maja 2023 r. Oszacowano, że w wyniku kwartalnej ulgi podatkowej dochody państwa zmniejszą się o 60 mln euro.

Oprócz obniżki na transport publiczny w tym samym okresie w Finlandii obniżone zostaną podatki dotyczące energii elektrycznej – z 24% do 10%. Ten zabieg ma uszczuplić dochody państwa o kolejne około 290 mln euro.

Autor: Agata Sumara
Fot. Allan Scotson/flickr.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz