Inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego dbali o bezpieczne i komfortowe podróżowanie w trakcie ferii. Skontrolowali 90 pociągów – niemal 550 pojazdów kolejowych. Wykryli ponad 162 mniejszych i większych nieprawidłowości. UTK dba o bezpieczeństwo także edukując najmłodszych. Od 28 lutego w trasę wyrusza lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC II. To kolejne działanie prowadzonej przez UTK akcji.
W styczniu 2023 r. z usług kolei skorzystało 29,61 mln osób. To niemal o 8 mln więcej niż w poprzednim roku. Jest to również najlepszy wynik za styczeń od 2012 r. O to, by podróżowanie koleją dla wszystkich było bezpieczne i komfortowe dbali inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego. W trakcie ferii od 16 stycznia do 26 lutego skontrolowali 90 pociągów, szczególnie tych jeżdżących na popularnych turystycznych trasach. Łącznie kontrole dotyczyły niemal 550 pojazdów kolejowych – wagonów, lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Łącznie stwierdzono 162 nieprawidłowości.
„Liczba nieprawidłowości stwierdzanych przez inspektorów Urzędu Transportu Kolejowego pokazuje, że mimo ciągłej poprawy bezpieczeństwa na kolei nasze kontrole są potrzebne. Na szczęście tylko w 12 przypadkach na ponad 150 wykrytych nieprawidłowości były one na tyle groźne, że trzeba było wszcząć postępowania w sprawie wyłączenia lub ograniczenia eksploatacji pojazdów kolejowych” – wyniki działań UTK w trakcie ferii podsumował dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
W 11 przypadkach nieprawidłowości dotyczyły sprawności drzwi bocznych i czołowych. W czterech pojazdach wykryto gaśnice bez odpowiednich przeglądów. Najwięcej, bo aż 115 nieprawidłowości dotyczyło komfortu podróży, warunków sanitarnych i działania informacji pasażerskiej. W wyniku kontroli wszczęto postępowania dotyczące wyłączenia z eksploatacji 3 pojazdów i ograniczenia eksploatacji w 9 przypadkach.
Kontrole UTK są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem w trasę albo w trakcie jazdy pociągu. Inspektorzy sprawdzają elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, m.in. zestawy kołowe i hamulce, stan techniczny drzwi, kwalifikacje maszynistów i drużyny konduktorskiej. Dużą wagę przywiązują do elementów związanych z komfortem podróżowania i przestrzeganiem praw pasażerów. Sprawdzają czystość składu, toalety i ich wyposażenie, działanie ogrzewania oraz oświetlenia, informacji megafonowej i wizualnej oraz odpowiednie oznaczenie relacji pociągu. Zwracają również uwagę na frekwencję.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości Prezes UTK nakazuje ich usunięcie i dokładną analizę, by nie powtarzały się w przyszłości. Może również w drodze decyzji stwierdzić naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, wyłączyć z eksploatacji pojazd kolejowy lub ograniczyć jego eksploatację. Jeśli naruszenia nie zostaną usunięte we wskazanym terminie, to przewoźnikowi grozi do 5 tys. euro kary za każdy dzień opóźnienia.
Jeśli przewoźnik nie zapewni odpowiedniej jakości podróży, pasażerowie mogą złożyć do niego reklamację i domagać się zwrotu części ceny biletu. Jeśli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca, można skontaktować się z Urzędem Transportu Kolejowego za pomocą formularza internetowego lub wiadomości e-mail na adres pasazer@utk.gov.pl. Infolinia 22 460 40 80 dotycząca praw pasażerów jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 – 16.15.
„BEZPIECZEŃSTWO – WAŻNA SPRAWA, NA KOLEI TO PODSTAWA”
28 lutego w trasę wyruszyła lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC II z sympatycznym nosorożcem Rogatkiem i hasłem „Bezpieczeństwo – ważna sprawa, na kolei to podstawa”. Jest to kolejne działanie promujące bezpieczeństwo w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej prowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego.
„O bezpieczeństwo kolei dbamy nie tylko poprzez kontrole taboru i infrastruktury kolejowej. Prowadzimy również działania edukacyjne i promujące zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, w pobliżu torów, na dworcach i w pociągu. Lokomotywa w barwach Kampanii Kolejowe ABC II to dodatkowy element wspierający edukację dzieci i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa na kolei” – mówił dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.
Pojazd jest nowym elementem edukacyjno-informacyjnym projektu Kampania Kolejowe ABC II. Jest to lokomotywa PKP Intercity EU160 Griffin. Ten elektrowóz ma 19,90 m długości i przystosowany jest do prowadzenia pociągów pasażerskich i towarowych z prędkością do 160 km/h. 28 lutego o 15:37 lokomotywa poprowadzi pociąg z Warszawy Gdańskiej do Poznania Głównego. W marcu pojazd będzie można spotkać jeszcze m.in. w: Bydgoszczy, Chełmie, Kołobrzegu, Koninie, Kutnie, Lublinie, Pile, Rzeszowie, Szczecinie, Szczecinku, Toruniu, Warszawie i Zbąszynku.
Lokomotywa została oklejona w lutym tego roku. Na kolorowej grafice pojawiła się postać bohatera Kampanii Kolejowe ABC II, nosorożca Rogatka, jego przyjaciele Staś, Patrycja i pies Tropek oraz hasło „Bezpieczeństwo – ważna sprawa, na kolei to podstawa”, które zachęca do zachowania zasad bezpieczeństwa podczas podróży koleją i zainteresowania się tematyką poruszaną w ramach kampanii. Lokomotywa w oklejeniu Kampanii Kolejowe ABC II będzie jeździć co najmniej do 31 sierpnia 2023 r.
Kampania Kolejowe ABC II realizowana jest przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. Celem jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wzorców odpowiedzialnego zachowania się na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów stacji, przystanków i przejazdów kolejowych. Projekt ten ma za zadanie podniesienie świadomości i wiedzy wśród dzieci i dorosłych na to, jak ważne jest bezpieczeństwo oraz co zrobić, aby zapewnić je sobie i swoim bliskim.
Źródło: UTK