Sektorkolejowy » Lokomotywa Dragon dla PKP Cargo z europejskim zezwoleniem ERA

Lokomotywa Dragon dla PKP Cargo z europejskim zezwoleniem ERA

pzez Damian

Spółka Newag poinformowała o pozyskaniu europejskiej homologacji dla lokomotywy Dragon 2 – zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji, wydawanego przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej (ERA) „Mamy to!!! Pierwszy wielosystemowy Dragon 2 dla PKP CARGO S.A. z europejskim zezwoleniem!” – pochwaliła się firma we wpisie umieszczonym w serwisie Facebook.

Zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji wielosystemowej lokomotywy sześcioosiowej Dragon 2 E6MST wydane przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej producent z Nowego Sącza otrzymał 28 lutego br. „Oznacza to, że lokomotywy wyprodukowane przez Newag dla narodowego przewoźnika – PKP Cargo S.A. mogą już rozpocząć eksploatację nie tylko na terenie Polski, ale również w Czechach i na Słowacji” – podaje spółka. Dodaje w swoim komunikacie, że maszyna ta „jest pierwszym pojazdem kolejowym wyprodukowanym przez polskiego producenta, który otrzymał zezwolenie wydane przez Agencję ERA, dopuszczające go do eksploatacji równocześnie na terenie wskazanych wyżej krajów”.

Lokomotywy Dragon dostarczane są dla PKP Cargo w ramach umowy z 2019 r. obejmującej dostawę 31 szt. sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych, w tym 24 szt. wielosystemowych, dwunapięciowych, wyposażonych w systemy zasilania 3 kV DC i 25 kV 50 Hz AC oraz siedmiu lokomotyw wyposażonych w spalinowy moduł dojazdowy.

Elementem tej umowy jest także dostawa oprogramowania oraz licencji niezbędnych do obsługi lokomotyw wraz z dostawą zestawu fabrycznie nowych części zamiennych i podzespołów wchodzących w skład tzw. zestawu antyawaryjnego. Dostawca jest także zobowiązany do przeszkolenia oraz przeprowadzenia autoryzacji personelu PKP Cargo w zakresie utrzymania i eksploatacji lokomotyw.

Wartość kontraktu to ponad 518 mln zł netto.

PKP Cargo jest operatorem kolejowych przewozów towarowych w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Jako międzynarodowy operator logistyczny świadczy kompleksowe usługi w zakresie transportu intermodalnego, w tym przeładunków, magazynowania i usług celnych. Realizuje dostawy w zintegrowanych łańcuchach logistycznych, łącząc transport kolejowy, samochodowy i morski. W roku 2021 spółka przewiozła 101,6 mln ton towarów. Dziennie wysyła na tory średnio 650 pociągów.

Autor: Agata Sumara
Fot. Newag S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz