Sektorkolejowy » Dofinansowanie na budowę terminala w Zduńskiej Woli Karsznicach zwiększone o 5,7 mln zł

Dofinansowanie na budowę terminala w Zduńskiej Woli Karsznicach zwiększone o 5,7 mln zł

pzez Adrian

Zarząd Województwa Łódzkiego podjął decyzję o zwiększeniu wsparcia finansowego na jedną z najważniejszych inwestycji dla regionu – budowę terminala przeładunkowego w kolejowej dzielnicy Zduńskiej Woli.

Dofinansowanie przedsięwzięcia w Karsznicach zostało zwiększone o 5,7 mln zł, zatem dotacja wyniesie  51 mln 700 tys. zł. Wsparcie finansowe dla spółki realizującej tę inwestycję – PKP Cargo Terminale pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Początkowo dotacja wynosiła 46 mln zł.

„To przedsięwzięcie niezwykle istotne dla mieszkańców Zduńskiej Woli i najbliższych okolic miasta, ale także dla całego województwa” – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

„Wspieramy budowę tego terminalu, by nie marnował się potencjał kolejowych Karsznic. Ta inwestycja korzystnie wpłynie na przyszłość miasta i powiatu. Konsekwentne dążymy do rozwoju transportu w naszym województwie, zarówno pasażerskiego, jak i towarowego” – dodał.

W czwartek 6 października 2022 r. marszałek Grzegorz Schreiber spotkał się z Hanną Jażdżyk, prezes PKP Cargo Terminale oraz przekazał symboliczny czek z pełną kwotą wsparcia Samorządu Województwa Łódzkiego.

„Terminal w Zduńskiej Woli Karsznicach uatrakcyjni ofertę przewozową Grupy PKP Cargo i innych kolejowych firm transportowych. To dlatego, że ta inwestycja znajdzie się w ciągu międzynarodowego korytarza łączącego nasze bałtyckie porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu z portami basenu Morza Adriatyckiego. Terminal spowoduje również znaczne podniesienie jakości usług logistycznych świadczonych przez kolej, gdyż w środkowej Polsce brakuje takiego nowoczesnego obiektu. Przez to powinno wzrosnąć również zainteresowanie transportem multimodalnym ze strony polskich i zagranicznych podmiotów” – powiedziała Hanna Jażdżyk, prezes PKP CARGO  Terminale.

Prace przy budowie terminala przeładunkowego w Zduńskiej Woli Karsznicach wystartowały. Inwestycję na zlecenie PKP Cargo Terminale realizuje spółka ZUE. Sumaryczna wartość przedsięwzięcia wynosi niemal 128 mln 600 tys. zł. Na terenie o powierzchni 22 hektarów zbudowane zostaną: 2 suwnice bramowe, 9 torów, place rozładunkowe i magazynowe oraz infrastruktura towarzysząca, w tym drogi i parkingi.

Zgodnie z podpisaną umową terminal przeładunkowy w Zduńskiej Woli Karsznicach ma zostać oddany do użytku do końca października 2023 r.

Fot. lodzkie.pl

Autor: Damian Malesza
Fot. główna: pkpcargoterminale.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz