Sektorkolejowy » Dąbrowa Górnicza – przebudowa dworca nabiera rozpędu

Dąbrowa Górnicza – przebudowa dworca nabiera rozpędu

pzez Damian

Do tej pory wykonawca inwestycji PKP S.A. za 15,62 mln zł brutto m.in. wzmocnił konstrukcję budynku i zamontował zbiorniki retencyjne wraz z oprzyrządowaniem. Zgodnie z planem modernizacja dworca ma zakończyć się w pierwszej połowie 2023 r.

Przebudowa dworca Dąbrowa Górnicza wystartowała w grudniu 2021 r. Możemy dostrzec już pierwsze efekty wykonanych prac. Do tej pory wykonawca robót budowlanych w ramach inwestycji PKP S.A. zrealizował prace rozbiórkowe oraz wzmocnił fundamenty budynku. Wykonano też część robót konstrukcyjnych. W pobliżu budynku pojawiły się zbiorniki retencyjne z oprzyrządowaniem. Ponadto rozpoczęto renowację elewacji. Wkrótce związane z nią prace przeniosą się ze strony północnej na zachodnią i wschodnią. W najbliższym czasie rozpocznie się także montaż konstrukcji nowej więźby dachowej.

Modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej to jedna z ok. 200 inwestycji, które są realizowane PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W ramach przedsięwzięcia przebudowany zostanie pochodzący z 1888 r. budynek dworca. Zakres prac obejmuje także jego najbliższe otoczenie. Wkrótce dawny dworzec dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej odzyska swój historyczny blask. Budynek zostanie przystosowany do współczesnych potrzeb podróżujących. Obiekt stanie się bardziej przyjazny dla środowiska. Budynek dworca wraz z jego otoczeniem zyska energooszczędne oświetlenie. Woda ze zbiorników do magazynowania wody deszczowej będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet.

Budynek zostanie ocieplony od wewnątrz. Będzie ogrzewany za pomocą pomp ciepła. Zamontowana zostanie również stolarka okienna i drzwiowa o niskim współczynniku przenikalności cieplnej. Co ciekawe obok budynku powstaną ogrody deszczowe suche. Na powierzchni 256 m2 zostanie zasadzonych ok. 2500 roślin np. mięta wodna, skrzyp zimowy, kosaciec syberyjski oraz tojeść rozesłana. Ich zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej.

Całkowity koszt przebudowy dworca w Dąbrowie Górniczej to 15,62 mln zł brutto. Zgodnie z planem inwestycja PKP S.A. ma zakończyć się w pierwszej połowie 2023 r. Projekt przebudowy dworca przygotowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania. Wykonawcą robót budowlanych Berger Bau Polska sp. z o.o. z Wrocławia.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz