Sektorkolejowy » Blisko 11 mln zł będzie kosztować przebudowa dworca w Łowiczu

Blisko 11 mln zł będzie kosztować przebudowa dworca w Łowiczu

pzez Adrian

W lipcu br. spółka Polski Koleje Państwowe (PKP) otworzyła oferty na przebudowę dworca w Łowiczu, jednak dopiero teraz dokonała wyboru wykonawcy. W przetargu złożone zostały trzy oferty.

Dlaczego wybór wykonawcy trwał tak długo? Kolejarze na remont łowickiego dworca zaplanowali niecałe 10 mln zł, tymczasem najkorzystniejsza cenowo propozycja przewyższyła ten budżet o około 1 mln zł. Inwestor zdecydował jednak o zwiększeniu budżetu na tę inwestycję, a tym samym prace zrealizuje Przedsiębiorstwo Budowlane „Częstobud” z Częstochowy.

Poza tą firmą o pozyskanie kontraktu starała się firma A-Projekt z Warszawy i Grupa Ekoenergia z Sierakowic Prawych pod Skierniewicami.

Jak zmieni się dworzec w Łowiczu?

Przebudowa łowickiego dworca polegać będzie m.in. na uzupełnieniu nieistniejących już elementów budynku oraz wyeksponowaniu jego oryginalnych fragmentów. Północno-zachodnia część elewacji będzie zmieniona ze względu na dodatkowe wejście do budynku, które ma ułatwić podróżnym dotarcie do tunelu prowadzącego na perony.

Zmienią się również pozostałe części elewacji – „Fragmenty pochodzące z lat 70. XX w. zyskają nową formę i materiały wykończeniowe. Piętro środkowego skrzydła oraz fragment skrzydła północno-zachodniego obłożone zostaną okładziną elewacyjną z płyt włókno-cementowych w naturalnym piaskowym wybarwieniu. W miejscu istniejących horyzontalnych przeszkleń planowane jest wprowadzenie rytmicznych, pojedynczych otworów okiennych, wkomponowanych w układ okładziny elewacyjnej. Węższe przeszklenia oprócz walorów wizualnych zapewnią również dowolność w kształtowaniu układu pomieszczeń na pierwszym piętrze budynku. Ciekawym rozwiązaniem będzie motyw zaczerpnięty z ludowej wycinanki łowickiej, który pojawi się w górnych narożnikach elewacji” – wyliczają kolejarze.

Obiekt ma zostać również pozbawiony barier architektonicznych i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w szczególności osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec w Łowiczu w nowej odsłonie będzie gotowy w 2023 r.

Autor: Agata Sumara
Fot. pkp.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz