Sektorkolejowy » Torpol ma najlepszą ofertę na przebudowę stacji kolejowej w Olsztynie

Torpol ma najlepszą ofertę na przebudowę stacji kolejowej w Olsztynie

pzez Adrian

Spółka Torpol poinformowała, że jej oferta okazała się najkorzystniejsza w przetargu organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) na modernizację układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej na stacji Olsztyn Główny.

Oferta o wartości około 470 mln zł brutto (około 382 mln zł netto) została uznana przez inwestora – PKP PLK za najkorzystniejszą w przetargu obejmującym przebudowę infrastruktury na olsztyńskiej głównej stacji kolejowej. Koszt realizacji prac podstawowych wynosi 410 mln zł brutto, a prace, które zostaną wykonane opcjonalnie, wiążą się z wydatkiem na poziomie 60 mln zł brutto. O wyborze tej oferty w 70% zdecydowała cena za roboty podstawowe, a w 30% cena za wykonanie działań w ramach prawa opcji.

Na czym będzie polegać modernizacja stacji w Olsztynie?

Zakres podstawowy zamówienia obejmuje takie działania, jak: przebudowa układu torowego stacji Olsztyn Główny w zakresie torów głównych zasadniczych i głównych dodatkowych, zlokalizowanych przy peronach oraz torów nr 10 i 12; przebudowę istniejących urządzeń srk z centralizacją nowych napędów wraz z opracowaniem połączeń pomiędzy nowym układem torowym, a pozostałymi istniejącymi torami; budowę nowej nastawni dysponującej; budowę przejścia podziemnego służącego obsłudze podróżnych i łączącego okolice dworca z osiedlem Zatorze; budowę nowych peronów; przebudowę sieci trakcyjnej wraz z budową urządzeń elektroenergetycznych do 1 kV; budowę infrastruktury teletechnicznej; włączenie posterunków Gągławki, Olsztynek i Waplewo do zdalnego sterowania ze stacji Olsztyn Główny.

Dodatkowo, jeśli inwestor zdecyduje się na prace dodatkowe, w ramach opcji nr 1 wykonane zostaną roboty budowlane związane z przebudową grupy torów „200”, umożliwiającej obsługę pociągów towarowych o długości min. 750 m, oraz budową torów odstawczych z niezbędną infrastrukturą, w tym z urządzeniami srk i elektryfikacją.

Opcja nr 2 obejmuje budowę nowych komputerowych urządzeń srk do obsługi stacji Olsztyn Główny.

Czas na wykonanie wszystkich robót to 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Umowa zostanie podpisana, jeśli żaden z pozostałych oferentów nie wniesie odwołania.

Zadanie jest częścią większego projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo–Olsztyn”.

Autor: Agata Sumara
Fot. inwestycje.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz