Sektorkolejowy » Ukrainian Railways Cargo Poland – nowy operator kolejowy na europejskich torach

Ukrainian Railways Cargo Poland – nowy operator kolejowy na europejskich torach

pzez Damian

Jak informuje Ołeksandr Kubrakow – wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy, nowy przewoźnik zarejestrowany przez Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia) będzie realizował usługi w zakresie kolejowego transportu towarów na terenie Europy.

„Dziś europejski kierunek transportu kolejowego jest dla Ukrainy kwestią szybkiej logistyki i wsparcia ukraińskiej gospodarki. Utworzenie europejskiego operatora znacznie poprawi zarządzanie ruchem towarowym na kierunku europejskim. Jednocześnie modernizujemy infrastrukturę graniczną, zwiększając jej przepustowość” – podkreślał Ołeksandr Kubrakow.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraińskie ministerstwo infrastruktury, spółka Ukrainian Railways Cargo Poland będzie zajmowało się:

  • świadczeniem kompleksowych usług kolejowych przewozów towarowych
  • koordynacją działań z europejskimi operatorami kolejowymi, klientami oraz przejściami granicznymi
  • kontrolą taboru poza granicami Ukrainy

Aktualnie trwa opracowywanie długoterminowej strategii międzynarodowego oddziału Kolei Ukraińskich, która wkrótce zostanie zaakceptowana przez zarząd Ukrzaliznycy.

Kolej to jeden z kluczowych filarów działalności Ukrainy. W obliczu rosyjskiej agresji ten rodzaj transportu świetnie się spisał – zarówno w pierwszych dniach po wybuchu wojny, jak i dalszej perspektywie. Już w początkowej fazie konfliktu wyruszyły pierwsze pociągi z uchodźcami. Za pomocą kolei realizowana jest również pomoc humanitarna oraz dostawy sprzętu i amunicji. Ponadto w wyniku działań wojennych w całkowitym chaosie pogrążył się transport morski w rejonie Morza Czarnego. Przerwane łańcuch dostaw musiały zostać zorganizowane na nowo – towary w większości przesunięto na tory kolejowe.

Więcej informacji o Kolejach Ukraińskich można znaleźć:

O pomocy dla Ukrainy realizowanej z wykorzystaniem kolei pisaliśmy m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. GETTY, Global Images Ukraine

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz