Sektorkolejowy » Koleje Ukraińskie otworzyły odcinek łączący Ukrainę i Mołdawię

Koleje Ukraińskie otworzyły odcinek łączący Ukrainę i Mołdawię

pzez Damian

Ukrzaliznycia (UZ, ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe) poinformowała o otwarciu zmodernizowanego odcinka kolejowego Berezyne–Besarabyaska w regionie Odessy, który łączy Ukrainę i Mołdawię. W poniedziałek, 22 sierpnia, przejechał nim pierwszy pociąg towarowy.

Jak podkreśla UZ, połączenie to jest częścią zakrojonego na szeroką skalę projektu rozwoju połączeń kolejowych z krajami europejskimi. Modernizacja ww. fragmentu objęła 22 km infrastruktury po stronie ukraińskiej oraz 1,2 km torów po stronie mołdawskiej. W ramach prac kolejarze m.in. przywrócili geometrię toru, ułożyli na nowe podkłady żelbetowe i szyny oraz wyremontowali 14 mostów kolejowych.

Co ciekawe, pociągi na tym odcinku przestały kursować blisko prawie 25 lat temu, był on praktycznie w całości zniszczony. W 2012 r. toczyły się rozmowy nt. modernizacji, ale prace nigdy się nie rozpoczęły. Dwa miesiące temu szef resortu infrastruktury na Ukrainie, Ołeksandr Kubrakow, postawił przed kolejarzami zadanie polegające na odbudowie trasy do jesieni tego roku. Prace zostały wykonane w dwa miesiące.

Przywrócenie tej trasy stało się niezbędne w kontekście ciągłych ataków rosyjskich okupantów na most przez ujście Dniestru. Od teraz mamy alternatywę: główna trasa kolejowa łącząca Odessę z portami na Dunaju – Reni i Izmail, została niezawodnie połączona z nowym odcinkiem kolejowym. Spodziewamy się, że będziemy w stanie tą drogą przetransportować średnio 10 mln ton ładunków rocznie” – podkreśla Kubrakow. 

Autor: Agata Sumara
Fot. Twitter – Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz