Sektorkolejowy » Świętokrzyskie: Do Kielc przyjechał kolejny pociąg z Ukrainy. Pasażerami były dzieci z chorobą nowotworową

Świętokrzyskie: Do Kielc przyjechał kolejny pociąg z Ukrainy. Pasażerami były dzieci z chorobą nowotworową

pzez Adrian

Specjalne pociągi medyczne przewożą pacjentów z Ukrainy

W dniu 19 marca 2022 roku do Kielc przyjechał kolejny pociąg medyczny, który zabrał z Ukrainy dzieci chorujące na nowotwory. W specjalny pociągu medycznym podróżowało około 100 osób – 40 z nich to pacjenci onkologiczni. Dzieci po opuszczeniu pociągu trafiły m.in. do Bocheńca koło Kielc, gdzie utworzono specjalny ośrodek transferowy „Jednorożec” im. Mariana Wilemskiego. W klinice dzieci wraz z rodzicami otrzymują schronienie oraz konieczną pomoc medyczną.

„Mali pacjenci oraz ich opiekunowie przebyli długą drogę, ale u nas mogą czuć się bezpieczni”

– mówił wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.

Następnie pacjenci zostaną przewiezieni do klinik na terenie Polski oraz za granicą. Warto dodać, że pomoc chorym zadeklarowało już około 200 specjalistycznych placówek z 28 krajów.

Inicjatywa Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Należy podkreślić, że pierwsze specjalne pociągi medyczne, które zabrały pacjentów z terenów Ukrainy, zostały zorganizowane bardzo szybko, niedługo po tym, jak Rosja rozpoczęła działania militarne. To zasługa inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

„Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej już następnego dnia od rozpoczęcia wojny było świadomego tego, że głównym miejscem, przez które dzieci z chorobami onkologicznymi będą ewakuowane do innych krajów, jest Polska”

– mówił prof. Wojciech Młynarski, szef kliniki onkologii pediatrycznej z Łodzi koordynujący akcję w Polsce z ramienia PTOiHD.

„Zaczęliśmy działać bardzo szybko. Już w sobotę rano 26 lutego mieliśmy potwierdzenie z ministerstwa zdrowia, że leczenie będzie u nas refundowane”

– podkreślił prof. Wojciech Młynarski

Proces ewakuacji pacjentów z Ukrainy to bardzo wymagające wyzwanie

Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej podjęło współpracę z szeregiem innych organizacji oraz instytucji w celu usprawnienia procesu ewakuacji pacjentów m.in. z fundacją Herosi. Proces ten na poziomie międzynarodowym jest nadzorowany przez amerykańską organizację St. Jude Global. Przeprowadzanie działań w tak dużej skali to również trudne zadanie logistyczne.

„Nad programem ewakuacji dzieci z Ukrainy pracuje kilkaset osób, zaangażowanych jest wiele organizacji i fundacji. To, co tutaj się dzieje w środku Polski w województwie świętokrzyskim, jest czymś unikalnym w skali świata”

– mówił prof. Wojciech Młynarski.

Cała akcja z inicjatywy PTOiHD to bardzo złożony proces, który wymaga dużego zaangażowania wielu osób. Program ewakuacji dzieci z Ukrainy jest wspierany na poziomie lokalnym m.in. przez:

  • Wojewodę Świętokrzyskiego
  • lokalne samorządy oraz organizacje
  • policję
  • harcerzy
  • straż pożarną
  • WOT

Do chwili obecnej z terenów Ukrainy przetransportowano do Polski więcej niż 400 dzieci, które chorują na nowotwory. Ośrodek w Bocheńcu zajął się już ponad 250 chorymi pacjentami – 150 z nich przechodzi leczenie w Polsce.

Autor: Damian Malesza
Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach/FB

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz