Sektorkolejowy » Rozwój usług intermodalnych między Ukrainą a Unią Europejską

Rozwój usług intermodalnych między Ukrainą a Unią Europejską

pzez Damian

Podczas ubiegłotygodniowych targów Transport Logistic 2023 w Monachium Koleje Ukraińskie (UZ) i firma logistyczna VTG podpisały protokół ustaleń dotyczący współpracy w zakresie rozwoju usług intermodalnych między Ukrainą a Europą.

Według dyrektora ds. transportu i logistyki Kolei Ukraińskich, Tymofija Murachowskiego, regularne usługi intermodalne przyniosłyby spedytorom wiele korzyści, w tym większą pewność co do czasu transportu i kosztów ich realizacji, a także ogólną poprawę połączeń kolejowych między Ukrainą a Unią Europejską.

UZ posiadają spółkę zależną Liski i obecnie rozważają wprowadzenie usług intermodalnych z Ukrainy do Polski, Rumunii, Austrii i Turcji.

Podczas monachijskich targów UZ podpisały również umowy o współpracy z Kolejami Litewskimi (LTG) oraz firmą Laude Smart Intermodal działającą w Polsce. O wspólnych działaniach na rzecz rozwoju nowych usług transportowych rozmawiano także podczas spotkań delegacji Kolei Ukraińskich z przedstawicielami PKP Cargo, EP Logistics oraz Kolei Słoweńskich (SŽ).

Rozmowy w Monachium dotyczyły ponadto przyjęcia do transportu towarów technologii zestawów kołowych o zmiennym rozstawie kół opracowanej przez hiszpańską firmę Tria. Planowane jest powołanie eksperckiej grupy roboczej, która oceni, na ile z udziałem unijnych partnerów UZ możliwe jest wprowadzenie technologii umożliwiającej zmianę rozstawu kół wagonów z 1520 mm na 1435 mm na granicy z Ukrainą.

Autor: Agata Sumara
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz