Sektorkolejowy » Stacja Werchrata doczeka się remontu!

Stacja Werchrata doczeka się remontu!

pzez Adrian

Stacja Werchrata, która jest punktem przeładunkowym z toru normalnego na tor szeroki w województwie podkarpackim, w końcu doczeka się remontu. Przechodzą przez nią dwie, jednotorowe linie kolejowe nr. 116 (Granica Państwa (Werchrata)-Kaplisze) i nr. 101 (Munina-Hrebenne).

Dzięki tej pierwszej możemy mówić tutaj o kolejowym przejściu granicznym, przez które dziś przejeżdżają tylko pociągi towarowe. Jak podają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. została podpisana umowa za prawie 9 milionów złotych na remont toru nr 220 linii kolejowej nr 116 oraz toru nr 35 linii kolejowej nr 101, na których przewidziano zastosowanie nawierzchni bezpodsypkowej, przebudowę przepustu i remont odwodnienia.

„Efektem robót będą sprawniejsze, bezpieczniejsze przejazdy pociągów towarowych a tym samym zwiększenie potencjału punktu przeładunkowego. Prace inwestycyjne na przejściu granicznym Werchrata-Rawa Ruska będzie wykonane w latach 2022-23. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa”.

W Werchracie przeładowuje się rocznie ok. 300 tysięcy ton towarów. Jest to m.in. glina, która przewożona jest do Opoczna, jak i sól oraz kruszywa.

Gdyby jeszcze udało się wyremontować szlak od Dziewięcierza do Werchraty na linii kolejowej nr 101 to pociągi nie musiałyby jechać z prędkością 30 km/h. Co ciekawe i zadziwiające PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontowały szlak z Horyńca-Zdroju do Dziewięcierza, na którym również obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Dzisiaj można jechać 70 km/h. Dlaczego nie wyremontowano dalszego odcinka poprawiając komfort podróży i prędkości od samego Horyńca-Zdroju do Werchraty? Nie wiadomo.

Autor: Krystian Barański
Fot. Krystian Barański

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz