Sektorkolejowy » Rail Baltica: w Toporze otwarto nowe przejście podziemne

Rail Baltica: w Toporze otwarto nowe przejście podziemne

pzez Damian

Na linii kolejowej Rail Baltica Warszawa – Białystok w Toporze oddano do użytku przejście podziemne. Nowe przejście pod torami zapewnia lepszy dostęp do przystanku kolejowego. To kolejna inwestycja w Toporze i powiecie węgrowskim zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dzięki finansowaniu ze środków unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Nowe przejście podziemne zapewnia wygodniejszy dostęp do peronów przystanku kolejowego w Toporze. Zastąpiło dotychczasowe przejście w poziomie szyn, dzięki czemu jest bezpieczniej. Tunel pod torami ma długość 12 m, jest czytelnie oznakowany i dobrze oświetlony. Ważną częścią inwestycji była budowa udogodnień dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, w tym wygodnych dojść na perony. Wybudowano zadaszone pochylnie oraz schody. Z efektów inwestycji skorzystają także osoby łączące podróż rowerem i pociągiem. Na potrzeby rowerzystów wybudowano wiatę ze stojakami na 30 rowerów, a od pobliskiej drogi powiatowej wytyczono ciąg pieszo-rowerowy, co umożliwia łączenie dwóch ekologicznych środków transportu.

Pierwsze prace przy budowie przejścia pod torami w Toporze rozpoczęły się wiosną 2022 r. Budżet inwestycji to 9,5 mln zł netto.

Zobacz również:

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz