Sektorkolejowy » Coraz bliżej powstania dworca w Cegłowie

Coraz bliżej powstania dworca w Cegłowie

pzez Damian

Nowoczesny, komfortowy, ekologiczny, wybudowany od podstaw w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego – taki będzie nowy dworzec w Cegłowie. PKP S.A. podpisały porozumienie z miastem w sprawie współdziałania przy inwestycji.

Dzięki sygnowanym w poniedziałek (3.07) dokumentom Polskie Koleje Państwowe S.A. zobowiązały się do budowy nowego dworca w Cegłowie pod warunkiem wynajęcia przez miasto przestrzeni w nowym budynku. Powstanie on na niezabudowanym do tej pory terenie naprzeciwko peronu 1., gdzie zgodnie z planami, po inwestycji planowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., znajdzie się również jeden z peronów przystanku. Zmieni się również układ komunikacyjny w sąsiedztwie dworca. Nowy budynek zostanie wybudowany w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego, w którym – poza przestrzenią służącą obsłudze podróżnych –  znajdą się lokale przeznaczone dla samorządu. W bezpośrednim sąsiedztwie nowego dworca powstaną chodniki, a  także kilka miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami i samochodów elektrycznych, natomiast nieco dalej, wzdłuż torów, samorząd planuje budowę parkingu.

– Podpisane dziś porozumienie to kolejny dowód na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o inwestycje nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach, pokazując tym samym, jak ważny jest zrównoważony rozwój całego kraju.  Dzięki planowanej budowie nowego dworca w Cegłowie pasażerowie zyskają nowoczesny, komfortowy i bezpieczny obiekt infrastruktury pasażerskiej, w którym znajdzie się również prowadzona przez samorząd przestrzeń przeznaczona dla mieszkańców – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Formuła współpracy, w której PKP S.A. buduje lub modernizuje dworzec, a samorząd wynajmuje na nim powierzchnię po zakończeniu inwestycji, sprawdziła się już w wielu miejscach w Polsce. Przykładami mogą być dworce Zgorzelec, Węgliniec czy Kraków Swoszowice. Nie inaczej będzie w Cegłowie, gdzie dzięki podpisanemu dziś porozumieniu zostanie wybudowany nowoczesny i przyjazny podróżnym oraz środowisku dworzec, który połączy w sobie obsługę podróżnych z usługami ważnymi dla mieszkańców miasta – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Cegw2

– Z Cegłowa pociągiem możemy dojechać do Warszawy w ok. 45 min., nie dziwi więc, że liczba pasażerów korzystających z stacji Cegłów to około 1,5 tys. osób w zwykły dzień roboczy. Jesteśmy więc ważnym węzłem komunikacyjnym, nie tylko dla naszych mieszkańców, ale również mieszkańców sąsiednich gmin, a na rozległych parkingach możemy spotkać nawet rejestracje z województwa lubelskiego. W trakcie ostatniej modernizacji prowadzonej przez PKP została zlikwidowana poczekalnia dla podróżnych, która zasłaniała widoczność na przejeździe. Inwestycja, która dziś nabiera realnych kształtów, była mocno wyczekiwana przez samorząd, pasażerów i wszystkich mieszkańców. Cieszę się, że po odzyskaniu praw miejskich przez Cegłów na jego mapie pojawi się nowoczesny dworzec, który będzie pięknie współgrał z rewitalizowanym centrum miasteczka – mówi Marcin Uchman, burmistrz Cegłowa.

Podpisane porozumienie otwiera drogę do dalszej realizacji inwestycji. Choć obecnie jest ona na etapie przygotowania, to już niebawem rozpoczną się prace nad programem funkcjonalno-użytkowym, a po ich zakończeniu, jesienią bieżącego roku, zostanie ogłoszone postępowanie na wybór wykonawcy nowego dworca. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że zadaniem wykonawcy będzie najpierw opracowanie dokumentacji projektowej, a następnie wykonanie prac budowlanych.

Cegw4

Po zakończeniu prac nad projektem możliwe będzie zaprezentowanie bardziej szczegółowych informacji na temat nowego budynku. Jednak już dziś można stwierdzić, że będzie się on odznaczał nowoczesną i geometryczną bryłą, podobnie jak inne Innowacyjne Dworce Systemowe. Poza tym elewacja będzie wykończona wysokiej jakości materiałami z wkomponowanymi w nią dużymi przeszkleniami doświetlającymi przestrzenie obsługi podróżnych i tę przeznaczoną dla samorządu. Wnętrze dworca będzie zaprojektowane nowocześnie, funkcjonalnie i wyposażone zgodnie ze współczesnymi standardami obsługi podróżnych, a także dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi. Z kolei dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym na dworcu będzie bezpiecznie i komfortowo, a sam obiekt stanie się przyjazny środowisku.

Dworzec w Cegłowie został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w lutym 2021 roku. Inwestycja będzie finansowane ze środków własnych PKP S.A. Planowany wstępnie termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2026 roku.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz