Sektorkolejowy » Mazowsze – przebudowa przystanku Mordy Miasto

Mazowsze – przebudowa przystanku Mordy Miasto

pzez Damian

Dzięki budowie nowych peronów na przystanku kolejowym Mordy Miasto codzienne i okazjonalne podróże pociągiem będą wygodniejsze. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. Program zwiększy dostęp do kolei i obejmuje 314 zadań, w tym 16 na Mazowszu.

Przystanek Mordy Miasto na linii kolejowej Siedlce – Czeremcha zyska nowy standard. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży w kierunku Siedlec, Warszawy i Białegostoku. Dla wygody podróżnych przebudowane zostaną dwa jednokrawędziowe perony. Będą wyższe niż dotychczasowe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zaplanowano także ich wydłużenie do 250 m, dzięki czemu będzie możliwość wejścia od strony przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Cmentarnej. Wybudowane zostaną pochylnie umożliwiające łatwy dostęp wszystkim osobom, także o ograniczonej mobilności.

Wygodę i bezpieczeństwo zapewni podróżnym nowa, antypoślizgowa nawierzchnia oraz ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Na realizację prac budowlanych przewidziano 10 miesięcy, a zakończenie inwestycji planowane jest na przyszły rok.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

Na Mazowszu „Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” obejmuje na liście podstawowej 16 lokalizacji. Są to: Józefin, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Decyzją rządu z lipca br. z listy rezerwowej na podstawową został przesunięty przystanek Ruda Wielka z powiatu radomskiego. Obecnie w realizacji są przystanki Rokitno, Groszowice, Dąbrówka Zabłotnia, Mława Miasto. We wrześniu 2021 r. oddano do użytku przystanek w Niemojkach.

Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Źródło: informacja prasowa
Fot. PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz