Sektorkolejowy » Jak ma wyglądać praca bocznicy kolejowej?

Jak ma wyglądać praca bocznicy kolejowej?

pzez Adrian

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) przygotował projekt wzorcowego regulaminu pracy bocznic kolejowych, który ma ułatwić użytkownikom korzystanie z tej infrastruktury. Prezes UTK zaprezentował także przewodnik pomocny w tworzeniu regulaminu – zawarte są w nim wskazówki i sugestie dot. tego, w jaki sposób przedstawiać niezbędne informacje obowiązujące w zakresie użytkowania bocznic. Dokumenty zostały skierowane do konsultacji, które potrwają do 8 września br.

Regulamin pracy bocznicy stanowi zbiór zasad i wymagań dla bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego. Określone są w nim wymogi w zakresie obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz wskazania w odniesieniu do bezpiecznego prowadzenie ruchu kolejowego na bocznicy.

Wszyscy użytkownicy bocznic kolejowych mają obowiązek posiadania i stosowania regulaminu pracy bocznicy, który jest zgodny rzeczywistym stanem infrastruktury i uzgodniony w zakresie techniczno-ruchowym z zarządcą infrastruktury kolejowej, z którego torami bocznica jest połączona – przypomina UTK.

Dokumenty przedstawiane przez UTK mają być odpowiedzią na problemy, które napotykają wnioskujący o świadectwo bezpieczeństwa dla użytkownika bocznicy kolejowej. Proponowane schematy rozwiązań zaprezentowano na https://utk.gov.pl/konsultacje. Wzorcowy kształt dokumenty zyskają po zakończeniu konsultacji.

Autor: Agata Sumara
Fot. kpdi.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz