Sektorkolejowy » Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uczcili pamięć pomordowanych kolejarzy

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei uczcili pamięć pomordowanych kolejarzy

pzez Damian

W Radomiu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci kolejarzy pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Uroczysty apel pamięci odbył się w piątek, 27 października 2023 roku na peronie pierwszym przy budynku dworca kolejowego w Radomiu. W piątkowych obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kolejowych, pracownicy PKP, nauczyciele, uczniowie i absolwenci klas kolejowych oraz radomskie stowarzyszenie Związku Piłsudczyków. W obchodach nie zabrakło również funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei w Warszawie Zbigniew Siemko w towarzystwie Zastępcy Komendanta Posterunku Straży Ochrony Kolei w Radomiu Anety Zaręby wzięli udział w wydarzeniu upamiętniającym pamięć pomordowanych kolejarzy podczas II wojny światowej. Szef mazowieckiej oraz wiceszefowa radomskiej Straży Ochrony Kolei złożyli wiązankę pod tablicą upamiętniającą wydarzenia w latach 1939-1945, oddając w ten sposób hołd wszystkim kolejarzom i strażnikom ochrony kolei, którzy oddali życie za wolną Polskę. Funkcjonariusze z Posterunku SOK w Radomiu wystawili przed tablicą wartę honorową.

,,Pracownicy kolei, którzy polegli w okresie II Wojny Światowej byli zarówno żołnierzami września 1939 roku, a także ofiarami cywilnymi okupacji niemieckiej. Bardzo duża część kolejarzy, zginęła, została zamordowana, stracona na stacji w Różkach ze względu na akcję, do której doszło na tej stacji w wykonaniu Państwa Podziemnego’’. W swoim wystąpieniu Komendant Regionalny SOK Zbigniew Siemko przypomniał, jak ważna dla współczesnej Straży Ochrony Kolei, dla funkcjonariuszy i pracowników SOK jest pamięć o poprzednikach i bohaterach wojennych.” – powiedział naczelnik drużyn konduktorskich w Radomiu.

Już w pierwszych dniach września 1939 roku dworzec był jednym z kilku z punktów strategicznych Radomia. W marcu 1940 roku dzięki staraniom Rady Głównej Opiekuńczej, na dworcu utworzono kuchnię, rozdającą posiłki najbardziej potrzebującym. Z radomskiego dworca odprawiano transporty, najpierw żołnierzy na front, a następnie więźniów do obozów zagłady. W czasie okupacji wielu kolejarzy radomskich zatrudnionych w tym węźle, działało w strukturach cywilnego i wojskowego podziemia konspiracyjnego. W okolicach Radomia miały miejsce liczne akcje dywersji kolejowej, przeprowadzane przez żołnierzy AL i GL. Udział kolejarzy i strażników ochrony kolei w walce z hitlerowskim najeźdźcą upamiętnia dzisiaj tablica, wmurowana w południową ścianę dworca, na której widnieje napis: ,,Za to, że byli Polakami. Pomordowani w walce o wolność i naród przez zbrodniarzy hitlerowskich od 1939 r. do 1945 r.’’.

Źródło: SOK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz