Sektorkolejowy » Nowy przystanek Mnichów zwiększy dostęp do kolei na linii Kraków – Kielce

Nowy przystanek Mnichów zwiększy dostęp do kolei na linii Kraków – Kielce

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na budowę nowego przystanku Mnichów w gminie Jędrzejów, w powiecie jędrzejowskim, przy linii kolejowej nr 8. To kolejna inwestycja zaplanowana w województwie świętokrzyskim w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Przyszły wykonawca po wygraniu przetargu będzie zobowiązany do przygotowania dokumentacji projektowej, pozyskania niezbędnych pozwoleń i uzgodnień oraz do przeprowadzenia prac budowlanych. PLK SA przewidują, że pierwsi podróżni będą mogli skorzystać z nowego przystanku w drugiej połowie 2025 r.

— Program przystankowy do odpowiedź rządu na wykluczenie komunikacyjne mniejszych miejscowości. Nowe przystanki otworzą kolej na nowych podróżnych, którzy skorzystają z komfortowego, szybkiego i ekologicznego transportu — powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Nowe perony pojawią się w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego, na zachód od Mnichowa. W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa perony. Prowadzić do nich będą nowe ciągi komunikacyjne. Dzięki parkingowi zlokalizowanemu w bezpośredniej bliskości przystanku ułatwione będą przesiadki. Wszystko oświetlone będzie latarniami w technologii LED, które wraz z monitoringiem zapewnią bezpieczeństwo podróżnych. Perony przystanku Mnichów będą w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zapewnią to ścieżki naprowadzające i nawierzchnia o zróżnicowanej strukturze. Oczekiwanie na pociąg ułatwią wiaty, ławki, tablice informacyjne i system nagłośnienia.  Inwestycja obejmie też modernizację przejazdu kolejowo-drogowego. Większe bezpieczeństwo kierowców i pieszych zapewnią rogatki i sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, uruchamiana automatycznie przez nadjeżdżający pociąg.

— Każdy nowy przystanek to poprawa komfortu życia i przemieszczania się dla setek ludzi. W Świętokrzyskiem nasza spółka realizuje wiele ważnych inwestycji dla lokalnych społeczności. Przystanek Mnichów to kolejny taki projekt — stwierdził Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W województwie świętokrzyskim podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach programu w Dębskiej Woli i Włoszczowicach. Nowoczesne perony powstaną również m.in. w Grochowiskach, Górkach Szczukowskich, Piekoszowie, Podchojnach i Ludyni.

Źrodło: gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz