Sektorkolejowy » Budimex zmodernizuje zabytkowy dworzec kolejowy w Grudziądzu za 59,9 mln zł

Budimex zmodernizuje zabytkowy dworzec kolejowy w Grudziądzu za 59,9 mln zł

pzez Damian

Spółka Budimex podpisała umowę na modernizację grudziądzkiego dworca PKP. Wszystkie prace potrwają 20 miesięcy. W tym okresie podróżni będą korzystali z dworca tymczasowego.

W ramach prac modernizacyjnych Budimex m.in. wymieni fasadę zewnętrzną wraz z konstrukcją i stolarką, wykona zewnętrzne docieplenie budynku oraz naprawi dach, na którym zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. Obiekt będzie wyposażony w windę oraz specjalne pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami. Nowe oblicze zyska wnętrze dworca – przejdzie kompleksowy remont z dbałością o jego historyczny charakter. Sufit podwieszany zostanie zastąpiony płytami laminowanymi HPL. Budimex zajmie się także oczyszczeniem i renowacją metaloplastyki i kamiennych okładzin.  Na poziomie -1 pojawią się garaże i lokale usługowe, a na parterze przewidziano  m.in.: hol, poczekalnię, kasy biletowe, toalety, posterunek SOK i lokale handlowe.

„Usługi związane z obszarem budownictwa kolejowego mają dla nas ogromne znaczenie. W ostatnim czasie do użytku pasażerów oddaliśmy zmodernizowany zabytkowy Dworzec PKP w Białymstoku oraz we Włocławku. Zaawansowane prace trwają w Toruniu oraz – jednej z największych w Polsce inwestycji tego typu – stacji Warszawa Zachodnia” – podkreśla Jakub Nagraba, dyrektor budownictwa ogólnego w spółce Budimex.

O dworcu kolejowym w Grudziądzu

Budynek grudziądzkiego dworca PKP powstał w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego. Wpisuje się w styl powojennego modernizmu. Obiekt oddano do użytku z okazji 900-lecia miasta Grudziądz. W 2021 r. został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

Więcej informacji o inwestycjach realizowanych przez Budimex można znaleźć:

Warto zapoznać się także z:

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP SA

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz