Sektorkolejowy » Podróżni mogą korzystać z nowego dworca kolejowego we Włocławku

Podróżni mogą korzystać z nowego dworca kolejowego we Włocławku

pzez Damian

Włocławski dworzec kolejowy został oficjalnie udostępniony podróżnym. Za wykonanie inwestycji Polskich Kolei Państwowych o wartości ok. 37,7 mln zł brutto odpowiedzialna była firma Budimex.

Budynek nowego dworca we Włocławku składa się z trzech kondygnacji. Na parterze umiejscowiono strefę obsługi podróżnych. Znajdziemy w niej toalety, poczekalnię, lokale komercyjne, pokój dla opiekuna z dzieckiem oraz kasy biletowe. Pomieszczenia na piętrze przeznaczono na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

Dworzec przyjazny dla wszystkich

Podczas projektowania nowego dworca zadbano, by był on pozbawiony barier architektonicznych. Obiekt ten jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy głównych wejściach zbudowano specjalne pochylnie, a wewnątrz windy, które ułatwiają przemieszczanie się po terenie dworca. Ponadto w budynku znalazły się udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek naprowadzających, a także dotykowych map oraz oznaczeń.

„Otwarcie dworca we Włocławku to kolejny element konsekwentnej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Kujaw zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Torunia. Mam nadzieję, że tak ciekawy pod względem architektonicznym budynek dworca stanie się wizytówką Włocławka oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją” – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Włocławski dworzec cechuje się prostą bryłą z licznymi przeszkleniami. Budynek został wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ciemnym kolorze oraz białą okładziną z płyt kompozytowych. Wewnątrz dominuje jasna kolorystyka z kontrastującymi elementami.

Na dachu obiektu zainstalowano panele fotowoltaiczne. Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana do zasilania budynku. Oświetlenie zostało wykonane w technologii LED. Dworzec został wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który steruje pracą urządzeń i instalacji oraz optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ponadto zarządza systemami bezpieczeństwa, kontroli dostępu i monitoringiem.

Nowe otoczenie dworca

Nowe oblicze zyskał także teren wokół dworca. W południowej części zbudowano wiatę rowerową, która może pomieścić 48 jednośladów. Pojawił się również skwer z ławkami i pergolą. Ponadto tuż przy budynku powstały miejsca parkingowe.

Dokumentację projektową nowego obiektu przygotowała pracownia TPF sp. z o.o.

Więcej informacji o budowie nowego dworca we Włocławku można znaleźć:

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz