Sektorkolejowy » Budimex rozpoczyna przebudowę dworca Toruń Wschodni

Budimex rozpoczyna przebudowę dworca Toruń Wschodni

pzez Adrian

Zabytkowy, neogotycki dworzec zyska nowe oblicze, ale nie straci historycznego charakteru. Dzięki inwestycji PKP S.A. obiekt zostanie dostosowany do potrzeb współczesnych podróżnych. Zgodnie z planem ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2024 r.

Neogotycki dworzec kolejowy Toruń wschodni został zbudowany w 1909 r. W ramach inwestycji Polskich Kolei Państwowych S.A. przejdzie gruntowną modernizację. Elewacja budynku zostanie wyczyszczona i poddana renowacji. Wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna (na odtworzoną na wzór historycznej). Wykonawca inwestycji uzupełni ubytki w cegle oraz schodach od frontu budynku. Po przeprowadzonych oględzinach okaże się, czy odrestaurowane zostaną herby znajdujące się na elewacji oraz witrażowe okno nad wejściem głównym do budynku.

„Rozpoczęcie przebudowy dworca Toruń Wschodni to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Torunia zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją po województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak będzie wyglądało wnętrze dworca Toruń Wschodni?

Projekt wnętrza obiektu łączy w sobie nowoczesną stylistykę z historycznymi detalami. Po przebudowie hol dworca Toruń Wschodni będzie pełnił również funkcję poczekalni. Obok zostanie umiejscowiony hol kasowy, w którym odtworzona zostanie drewniana okładzina ścian. Rewitalizację przejdą witraże znajdujące się na obydwóch końcach hali dworcowej. Ponadto hole zostaną wyposażone w m.in. ergonomiczne ławki, nowe oświetlenie oraz elektroniczne tablice informacyjne. W budynku przewidziano także nowe toalety i pokój dla opiekuna z dzieckiem. Na parterze dworca znajdzie się lokal z antresolą na wynajem oraz część hostelu, który będzie mieścił się również na piętrze budynku.

„Dworzec Toruń Wschodni to pierwsza z dwóch inwestycji w Toruniu, na której startujemy z pracami budowlanymi. W planach mamy również przebudowę dworca Toruń Miasto, dzięki czemu, już za jakiś czas wszystkie ważne budynki dworców kolejowych w tym mieście zostaną zmodernizowane. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom podróżni zyskają estetyczne i komfortowe dworce, a zabytkowe budynki odzyskają swoje historyczne piękno” – podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki przebudowie dworzec kolejowy Toruń Wschodni zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znikną bariery architektoniczne. Pojawią się także liczne usprawnienia. Będą to m.in. ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz urządzenia, które wzmacniają działanie aparatów słuchowych przy kasach. W obiekcie pojawią się także windy.

Proekologiczne rozwiązania

Budynek dworca zostanie ocieplony od wewnątrz i wyposażony w kurtyny powietrzne. Energooszczędne oświetlenie będzie sterowane za pomocą automatyki. Ponadto system BMS (Building Management System) będzie nadzorował funkcjonowanie urządzeń w obiekcie, co przyczyni się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Nowe otoczenie dworca Toruń Wschód

W ramach inwestycji PKP S.A. wyremontowany zostanie również znajdujący się w pobliżu budynek administracyjny. Po renowacji i dostosowaniu do nowych funkcji znajdą się w nim hostel oraz lokal gastronomiczny wraz z ogródkiem letnim. Powstanie także parking z 19 miejscami (z czego 2 dla osób niepełnosprawnych i 2 dla samochodów elektrycznych). Wokół budynku pojawią się elementy małej architektury (m.in. ławki i kosze), nowa nawierzchnia oraz zieleń.

Wykonawstwo i koszt inwestycji

Całkowity koszt przedsięwzięcia PKP S.A. wynosi 26,89 mln zł brutto. Przedsięwzięcie jest realizowane z wykorzystaniem środków z budżetu państwa. Projekt przebudowy został opracowany przez firmę Transprojekt Gdański sp. z o.o.,  a wykonawcą prac budowlanych jest Budimex S.A. Zgodnie z planem dworzec Toruń Wschodni ma zostać otwarty w drugiej połowie 2024 r. Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto to część realizowanego przez PKP PLK, PKP S.A. i miasto projektu BiT City II.

O zadaniach realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

O inwestycjach wykonywanych przez Budimex pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz