Sektorkolejowy » Zmiany w systemie egzaminowania maszynistów. UTK przygotowuje branżę kolejową do nowych przepisów

Zmiany w systemie egzaminowania maszynistów. UTK przygotowuje branżę kolejową do nowych przepisów

pzez Adrian

System egzaminowania kandydatów na maszynistów, nabywania kwalifikacji zawodowych w zawodach kolejowych oraz technice prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej zmieni się w 2023 r. Urząd Transportu Kolejowego podejmuje działania informacyjne w celu przygotowania sektora kolejowego do nadchodzących zmian w przepisach.

W 2023 r. diametralnie zmieni się sposób egzaminowania kandydatów na maszynistów. Dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego wraz z pracownikami UTK przygotowują rynek do wdrożenia nowych przepisów. Organizowane są konferencje oraz bezpośrednie spotkania z przedstawicielami branży kolejowej, podczas których można zadawać pytania i wyjaśnić wątpliwości.

„Jestem przekonany, że dzięki działaniom informacyjnym UTK i bezpośrednim spotkaniom z przedstawicielami rynku nikt nie będzie zaskoczony nowymi przepisami. Od 2023 r. egzaminy dla kandydatów na maszynistów będą państwowe, prowadzone w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów UTK. To duża zmiana i krok w stronę jeszcze bezpieczniejszej kolei. Chcemy, by rynek kolejowy był przygotowany do tej istotnej zmiany” – informuje dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

14 września 2022 r. miała miejsce konferencja pt. „Zmiany w systemie egzaminowania kandydatów na maszynistów, nabywania kwalifikacji zawodowych w zawodach kolejowych oraz technice prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej”, w której wzięli udział: prezes UTK oraz wraz z innymi przedstawicielami tego urzędu. Organizatorem wydarzenia było Centrum Szkoleniowe CS Natura Tour w Warszawie.

Dr inż. Ignacy Góra pokazał Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów, w którym przeprowadzane będą państwowe egzaminy maszynistów. Projekt ten został zrealizowany z wykorzystaniem środków unijnych. Piotr Combik, dyrektor i Adam Łagoda, zastępca dyrektora Departamentu Personelu i Przepisów UTK omówili zmiany legislacyjne, utworzony rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe oraz przepisy wykonawcze. Podczas specjalnej sesji uczestnicy wydarzenia mieli okazję do zadawania pytań.

Autor: Damian Malesza
Fot. UTK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz