Sektorkolejowy » TRAKO 2023 – Siemens zaprezentował i przekazał CARGOUNIT lokomotywę Vectron MS w wyjątkowym malowaniu

TRAKO 2023 – Siemens zaprezentował i przekazał CARGOUNIT lokomotywę Vectron MS w wyjątkowym malowaniu

pzez Adrian

Kolejny dzień gdańskiego spotkania liderów branży kolejowej przebiega pod znakiem prezentacji wyjątkowych pojazdów szynowych. W popołudniowym bloku odbył się oficjalny pokaz najnowocześniejszej lokomotywy na rynku europejskim – Vetrona MS. Została przekazana CARGOUNIT – największemu polskiemu przedsiębiorstwu, które zajmuje się wynajmem lokomotyw. Firma z powodzeniem realizuje usługi w Europie Środkowo-Wschodniej. Przekazanie miało charakter trójstronny, gdyż finalnie pojazd będzie użytkowany przez DB Cargo.

Vectron MS – najnowocześniejsza lokomotywa w Europie

Lokomotywa Vectron MS cechuje się modułową konstrukcją, która umożliwia wyjątkowo łatwe przystosowanie jej zarówno do wymogów użytkowania, jak i specyfiki jazdy w wielu krajach, w których obowiązują różne warunki eksploatacji pojazdów szynowych. Zespół projektantów Siemensa zwrócił szczególną uwagę na jej wydajność oraz opłacalność w zakresie wykonywanych zadań trakcyjnych zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym. Wielosystemowe Vectrony pozwalają na realizowanie różnorodnych zadań przewozowych. Pojazdy są sukcesywnie modernizowane, by zawsze spełniać wymagania klientów.

Moc prezentowanego Vectrona MS wynosi 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym oraz 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym. Pojazd jest wyposażony w system ECTS zgodny z aktualnymi specyfikacjami. Wielosystemowy elektrowóz Siemensa ma dopuszczenie do eksploatacji na terenie m.in. Polski, Austrii, Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Chorwacji oraz Holandii.

Wyjątkowe malowanie

Pojazd wyprodukowany przez Siemens Mobility przyciąga wzrok unikatowym malowaniem, które podkreśla 20-letni wkład CARGOUNIT w rozwój zarówno polskiej, jak i środkowo-europejskiej branży kolejowej. Przekazana lokomotywa to już dwusetny pojazd w poolu taborowym. Lokomotywę od CARGOUNIT wynajmować będzie firma DB Cargo.

Lokomotywy Vectron MS zasilają park taborowy m.in.: PKP Cargo, Laude Smart Intermodal, CARGOUNIT oraz Lotos Kolej. Należy podkreślić, że polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw jest największym klientem wielosystemowych lokomotyw Siemensa w Polsce. Ponadto jest w gronie przodujących podmiotów świadczących usługi tego typu.

Więcej informacji o firmie Siemens Mobility można znaleźć:

O CARGOUNIT pisaliśmy m.in.:

Warto zapoznać się także z wydarzeniami organizowanymi w ramach targów kolejowych TRAKO:

Autor: Damian Malesza
Fot. SektorKolejowy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz